Nové plasty se rozloží i na kompostu, tvrdí slovenští vědci. K výrobě používají použitý fritovací olej

Slovenští vědci vynalezli druh biologicky rozložitelných plastů, k jejichž výrobě slouží použitý fritovací olej. Tým výzkumníků ze Slovenské technické univerzity, který již požádal o udělení patentu na tento plast, na projektu spolupracuje s brněnským Vysokým učením technickým.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plast, PET lahve (ilustrační foto)

Plast, PET lahve (ilustrační foto) | Foto: Hans/CC0 Creative Commons | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Tento bioplast se nerozkládá jen v podmínkách průmyslového kompostu, tedy při teplotě 50 a více stupňů, ale i v podmínkách domácího kompostu při teplotě 20 až 30 stupňů,“ přiblížil profesor Fakulty chemické a potravinářské technologie Slovenské technické univerzity Pavel Alexy.

Z fritovacího oleje fólie, která se sama rozloží. O vynález českých vědců mají zájem v Číně a Indii

Číst článek

„Testujeme rozkládání v běžné půdě a v mořské vodě, kde, zdá se, rovněž dokáže degradovat," dodal.

Tým univerzity spolupracuje s firmami i univerzitami na možnostech využití vynálezu v praxi.

Za příklad možného použití bioplastů univerzita označila výrobu příborů, plastových nádob, obalových folií nebo mulčovacích fólií, které se používají v zemědělství.

Kromě toho by se bioplasty mohly využívat ve zdravotnictví jako dočasné implantáty při řešení komplikovaných zlomenin.

O novém druhu bioplastu informovala Slovenská technická univerzita krátce poté, co Evropská komise navrhla zákaz jednorázových plastových brček, nádobí i některých dalších plastových výrobků na jedno použití, pokud existují dostupné a cenově přijatelné alternativy. Opatření komise zdůvodnila snahou chránit životní prostředí a omezit znečištění oceánů.

Univerzita spolu se Slovenskou akademií věd již dříve vyvinula bioplast, který lze vyrobit z jiných surovin než nejnovější typ biologicky rozložitelných plastů. I na zmiňovaný bioplast podala patentovou přihlášku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme