Nové plasty se rozloží i na kompostu, tvrdí slovenští vědci. K výrobě používají použitý fritovací olej

Slovenští vědci vynalezli druh biologicky rozložitelných plastů, k jejichž výrobě slouží použitý fritovací olej. Tým výzkumníků ze Slovenské technické univerzity, který již požádal o udělení patentu na tento plast, na projektu spolupracuje s brněnským Vysokým učením technickým.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plast, PET lahve (ilustrační foto) | Foto: Hans/CC0 Creative Commons | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Tento bioplast se nerozkládá jen v podmínkách průmyslového kompostu, tedy při teplotě 50 a více stupňů, ale i v podmínkách domácího kompostu při teplotě 20 až 30 stupňů,“ přiblížil profesor Fakulty chemické a potravinářské technologie Slovenské technické univerzity Pavel Alexy.

Z fritovacího oleje fólie, která se sama rozloží. O vynález českých vědců mají zájem v Číně a Indii

Číst článek

„Testujeme rozkládání v běžné půdě a v mořské vodě, kde, zdá se, rovněž dokáže degradovat," dodal.

Tým univerzity spolupracuje s firmami i univerzitami na možnostech využití vynálezu v praxi.

Za příklad možného použití bioplastů univerzita označila výrobu příborů, plastových nádob, obalových folií nebo mulčovacích fólií, které se používají v zemědělství.

Kromě toho by se bioplasty mohly využívat ve zdravotnictví jako dočasné implantáty při řešení komplikovaných zlomenin.

O novém druhu bioplastu informovala Slovenská technická univerzita krátce poté, co Evropská komise navrhla zákaz jednorázových plastových brček, nádobí i některých dalších plastových výrobků na jedno použití, pokud existují dostupné a cenově přijatelné alternativy. Opatření komise zdůvodnila snahou chránit životní prostředí a omezit znečištění oceánů.

Univerzita spolu se Slovenskou akademií věd již dříve vyvinula bioplast, který lze vyrobit z jiných surovin než nejnovější typ biologicky rozložitelných plastů. I na zmiňovaný bioplast podala patentovou přihlášku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme