Nový detektor lži. Firma vyvíjí přístroj, který vyhodnocuje výraz ve tváři

Velké technologické firmy jako Google, Microsoft nebo Amazon investují hodně peněz do vývoje programů na rozpoznávání obličeje. Na trhu už jsou dostupné chytré telefony, které se automaticky odemknou, když poznají svého majitele. Zároveň také vznikají programy, které se snaží z lidské tváře vyčíst třeba genetické onemocnění a nebo jestli daný člověk říká pravdu. Takový detektor lži vyvíjí jedna firma z amerického Seattlu.

Seattle Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Detektor lži (ilustrační foto)

Detektor lži (ilustrační foto) | Zdroj: Flickr

„Ublížila jste někdy někomu záměrně? - Ano. - Jak jste jim ublížila? - Lhala jsem jim a úmyslně je vyloučila," odpovídá zkušební respondentka před kamerou na otázky Jeremiaha Hamona, ředitele americké společnosti Silverlogic Labs.

Na displeji počítače je pak vidět tvář ženy a vedle ní číselně vyjádřené veličiny jako jsou hněv, strach, překvapení a další. Hodnoty se rychle mění v reakci na sebemenší změnu výrazu. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Americká firma vyvíjí detektor, který pozná lež z výrazu tváře. Více si poslechněte v reportáži Štěpána Sedláčka.

Podle Hamona program převádí záznam obličeje na data, ze kterých se pomocí strojového učení snaží rozpoznat, jak daný člověk reaguje na různé věci, v tomto případě na nepříjemné otázky.

„Pro každý snímek videa můžeme zachytit základní emoce. Tyto emoce představují čísla a tato čísla jsou uložena v našem datovém úložišti," cituje Radiožurnál vývojáře Michaela Lisina.

A čím víc dat je k dispozici, tím spolehlivěji pak umělá inteligence dokáže podle úzkosti a neklidu ve tváři mimo jiné poznat, kdy člověk na záznamu lže.

Výrobci smartphonů a rasismus? 3D kamery umí rozpoznat lépe jen bílé obličeje

Číst článek

Výhodou je, že tento „pasivní detektor lži" nepotřebuje žádné zvláštní senzory připojené k tělu pomocí popruhů. Analýzu provede pouze na základě videozáznamu. Ale je otázkou, jestli by dokázal proniknout i přetvářkou zkušeného herce.

Tato technologie původně vznikla pro účely reklamy nebo zábavního průmyslu, kde má zjišťovat reakci publika například na pilotní díly televizních seriálů. Ale využití má daleko širší a může významně proměnit komunikaci mezi lidmi. Stačí si představit byznysová jednání, přijímací pohovory, politické debaty nebo výslechy u policie a konec konců třeba i rodinné hádky, při kterých každý pohyb tváře nemilosrdně zhodnotí počítač.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme