Imunolog Hořejší: Schválené vakcíny předčily očekávání. U starších lidí je účinnost vždycky horší

V České republice se už víc než měsíc očkuje proti onemocnění covid-19. V současné době probíhá očkování prioritní skupiny označené jako 1A. Otevření registrace pro širokou veřejnost se ale zatím odsouvá – důvodem je nedostatek vakcín. „Očkování bude trvat o něco déle, protože do České republiky nepřišel takový počet dávek, jaký jsme očekávali,“ vysvětluje příčinu pokulhávání plošného očkování ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Imunolog Václav Hořejší

Nižší efektivita očkování u starých lidí se podle imunologa Hořejšího dá očekávat. ilustrační foto | Foto: Jana Přinosilová | Zdroj: Český rozhlas

Pokud jde o samotné vakcíny, které jsou aktuálně k dispozici, imunolog z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky Václav Hořejší nešetří chválou. „Tyto vakcíny nejen splnily, ale hodně předčily očekávání,“ hodnotí.

„Předpokládalo se, že uspokojivá bude účinnost vyšší než 50 procent – jak to u dobrých vakcín proti chřipce bývá. Ale tady se to pohybuje kolem 90 procent.“

Alespoň soudě podle výsledků třetí fáze klinického testování. Skutečnou účinnost bude možné zhodnotit až za několik měsíců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Václav Hořejší: Schválené vakcíny předčily očekávání. U starších lidí je účinnost vždycky horší

K debatě o nižší efektivitě očkování u starších lidí přispívá Hořejší ujištěním, že jde o běžný jev: „Dá se to prakticky s jistotou očekávat. V případě chřipky je to tak, že u lidí nad 65 let zabírá očkování asi o 50 procent méně.“

Za tato čísla může podle imunologa postupné slábnutí imunitního systému.

Jsme připraveni?

Přestože analýza společnosti Ernst & Young vyvrací tvrzení vlády z konce prosince o tom, že je Česko na plošné očkování připraveno, Blatný chybu na straně státu odmítá. Znovu přitom odkazuje na nižší množství vakcíny, které do země nakonec dorazilo.

„To, že jsme připraveni, se dá dokladovat i tím, že stejně jako všechny okolní země máme v současné době proočkovány téměř tři procenta populace. V tom nejsme nijak pozadu,“ říká a připomíná sousední Německo, jehož velká očkovací centra zejí kvůli nedostatečným dodávkám prázdnotou.

Ministr předpokládá, že zastavit komunitní šíření pandemie by se mohlo podařit do léta. Nic ale neslibuje – je totiž nutné brát v potaz i hrozbu britské mutace nebo třeba počasí v průběhu jara.

Stávající růst hodnoty reprodukčního čísla mají na svědomí neukáznění lidé, kteří nedodržují vládní opatření, myslí si imunolog Václav Hořejší: „Čím dál tím víc se tady rozmáhá jakýsi protestní postoj, který někteří lidé zaujímají s tím, že to nebudou respektovat. Podporují iniciativu Chcípl PES a podobně.“

Zatímco se vláda snaží vypořádat s nedostatkem vakcín, senioři ze skupiny 1A bojují s technicky náročným systémem registrace, ale i s tokem zmatečných informací, které vyvracejí jedna druhou.

„Médii proběhla zpráva, že se očkování ruší, pak že běží dál. Senioři jsou z toho zmatení,“ shrnuje výkonný ředitel organizace Život 90 Jaroslav Lorman a připomíná třetí závažný problém, který mají imobilní pacienti – ti se na očkovací místo nemohou dopravit, zároveň se ale zatím nepodařilo najít způsob, jak vakcínu dostat k nim.

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Věry Štechrové.

Věra Štechrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme