EURO 2020

Skotsko 0:2 Česko

Větší sály i více hostů. Na ‚rekordní‘ ročník Academia Film Olomouc dorazí biolog Dawkins i kosmonaut Remek

V Olomouci v úterý začíná 54. ročník festivalu vědeckých filmů Academia Film Olomouc. Návštěvníci se můžou těšit na popularizační dokumenty, přednášky světových odborníků a také řadu koncertů českých i zahraničních hudebníků. Festival představí v soutěžních kategoriích osm desítek nejlepších dokumentárních snímků z tuzemské i světové produkce. Přehlídka nabídne osm sekcí, letošním zastřešujícím tématem je mýtus.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Olomouci v úterý začíná 54. ročník festivalu vědeckých filmů Academia Film Olomouc. Hostem bude také český kosmonaut Vladimír Remek (ilustrační snímek) | Foto: Anna Vavríková/MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Máme víc promítacích míst, máme i nové veliké sály. Například díky partnerství s Moravskou filharmonií v Olomouci máme další sál pro více než 400 diváků. Zároveň čekáme i příjezd rekordního počtu hostů, jak zahraničních, tak českých,“ řekl Radiožurnálu ředitel festivalu Jakub Ráliš.

Mezi hosty budou patřit slavní egyptští i čeští archeologové, evoluční biolog Richard Dawkins, tvůrce hudby k seriálu Vikingové Einar Selvik nebo český kosmonaut Vladimír Remek.

„Hostů máme pozvaných kolem 450, z toho 90 až 120 jsou ze světa. Jde většinou o hosty z USA, ale také z Německa a Velké Británie. Velká část jsou producenti, výrobci a filmaři. Poté jsou to také vědci, těch je 40 až 50,“ řekl dříve novinářům Ráliš.

Podotkl přitom, že řada z pozvaných osobností se už na cesty nevydává, u olomouckého festivalu však udělali výjimku. „Festival vybral všechny ubytovací kapacity v Olomouci,“ doplnil ředitel.

Oslavy sta let české egyptologie

První dny festivalu propojí letošní téma mýtus s oslavami sta let české egyptologie. Do města zamíří jeden z nejslavnějších archeologů a egyptologů Zahi Hawass. Českou egyptologii zastoupí přední čeští egyptologové s Miroslavem Vernerem a Miroslavem Bártou, chybět nebude také výstava fotografií z egyptských nalezišť fotografa Sandra Vanniniho.

Přistáli Američané na Měsíci? Patrik Kořenář se na YouTube snaží bořit mýty a konspirační teorie

Číst článek

Přehlídka připomene také 50. výročí od prvního přistání na Měsíci. „Věnována mu bude celá programová sekce, která kromě zásadních filmů jako První muž či Pro celé lidstvo nabídne divákům i přednášku Vladimíra Remka o jeho cestě do vesmíru,“ uvedli zástupci přehlídky.

Po čtyřech letech se vrací na festival slavný evoluční biolog Richard Dawkins. V sobotu bude mít přednášku s názvem S Darwinem proti božím bludům.

Severská mytologie

Festival se bude věnovat také severské mytologii. Do Olomouce přijede tvůrce hudby k seriálu Vikingové Einar Selvik, který chystá přednášku i koncertní vystoupení, chybět nebude také americký odborník na ságy a severské mýty Joshua Rood.

Kamenné srdce si získalo festival Jeden svět. Nejlepším režisérem se stal Mads Brügger

Číst článek

Letos je na festival přihlášeno více než 4 tisíce filmů, odborníci vybrali do soutěžních kategorií osm desítek nejlepších, což je nejvíce v historii AFO. Řada z nich bude mít v tuzemsku premiéru.

Diváci budou mít možnost se osobně setkat s většinou filmařů soutěžních dokumentů. Mezi unikáty bude patřit například americký snímek The Most Unknown (Do neznáma, 2018), teprve třetí světové uvedení si v Olomouci odbude snímek Human Nature, který vysvětlí jeden z nejzásadnějších biologických objevů - jak změnit podstatu DNA.

Loni se na festival akreditovalo 7105 diváků, přednášet přijelo 415 hostů. Letošní ročník festivalu nabídne vyšší počet promítacích míst, ale i řadu doprovodných akcí včetně výstav, divadel či koncertů. Filmová přehlídka se letos tematicky propojí také s dalším rozsáhlým festivalem ve městě, Ekologickými dny Olomouc.

ono, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme