Oxidu uhličitého v ovzduší přibývá, letos dosáhne nové rekordní úrovně

Objem emisí oxidu uhličitého je po třech letech stagnace opět na vzestupu. Letos má růst činit dvě procenta na novou rekordní úroveň. V závěrech, které v pondělí zveřejnil mimo jiné časopis Environmental Research Letters, to uvedli vědci sdružení ve skupině Global Carbon Project. Jejich zjištění tlumí naděje, že množství emisí skleníkových plynů, kam patří i CO2, už dosáhlo vrcholu.

Bonn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog, oxid uhličitý, znečištěné ovzduší (ilustrační foto)

Smog, oxid uhličitý, znečištěné ovzduší (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

V atmosféře se podle expertů ocitne do konce roku dohromady 41 gigatun CO2, což odpovídá nárůstu o dvě procenta oproti období let 2014 až 2016, kdy zůstávaly globální emise CO2 zhruba stejné.

OSN: Koncentrace CO2 v atmosféře je rekordní, podobně vysoká byla naposledy před miliony let

Číst článek

Podle vědců se na nárůstu podílí spalováním většího množství uhlí hlavně Čína, která přitom v uplynulých dvou letech emise CO2 snižovala.

Spoluautor studie Glen Peters ze Střediska pro mezinárodní výzkum klimatu v Oslu podle agentury Reuters řekl, že emise CO2 v Číně mají letos vzrůst o 3,5 procenta, což je dáno silnější poptávkou po uhlí a zrychleným růstem ekonomiky. Čína se podílí na vypouštění skleníkových plynů do ovzduší zhruba 30 procenty.

Opravdový důvod k obavám

Velká část celosvětových emisí CO2, přibližně 37 gigatun, připadá na využívání fosilních paliv. Nárůst emisí přitom vědci očekávají i v příštím roce. „Různé faktory ukazují na pokračující nárůst v roce 2018," řekl Robert Jackson ze Stanfordovy univerzity. „To je opravdový důvod k obavám," dodal klimatolog.

Vedoucí zprávy Corinne Le Quéréová z Tyndallova střediska pro výzkum klimatických změn v britském Norwichi hovoří o velkém zklamání.

Data, s nimiž byli obeznámeni také účastníci mezinárodní klimatické konference v Bonnu, znamenají komplikaci v úsilí o dosažení celosvětového cíle snižování emisí CO2 s cílem zabránit přírodním katastrofám a vzestupu hladiny moří.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme