Odoperování slepého střeva snižuje pravděpodobnost Parkinsonovy choroby o 20 %, tvrdí vědci

Jedná se o bolestivou věc, která se však později může ukázat jako výhoda. Podle nové analýzy se ukázalo, že absence slepého střeva snižuje vznik Parkinsonovy choroby. Malý orgán, který je připojen na konci tlustého střeva, může přispět k poruše mozku, jíž trpí stále více lidí.

USA/Michigan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Pixabay

Nová studie ukázala, že s apendektomií, tedy odstraněním slepého střeva, je podle vědců spojeno s více než 19procentním snížením rizika vzniku Parkinsonovy nemoci, uvedl server CNN.

„Parkinsonova choroba je multisystémová porucha,“ řekla Viviane Labrieová, jedna z hlavních autorek studie a asistentka ve výzkumném institutu Van Andel v Michiganu.

Parkinsonovu chorobu může způsobovat více faktorů a trávicí trakt je jedním z nich.

Protein alfa-synuclein

Není to jen porucha pohybu. Parkinsonova nemoc je nejen běžná, každý rok přibývají noví pacienti, ale také nevyléčitelná.

Příznaky této nemoci jsou nejčastěji třes prstů, rukou nebo nohou a ztuhlost. Pro pacienty je obtížné udržet rovnováhu, mají také přetrvávající deprese. Nemocní navíc trpí problémy s trávením, včetně zácpy.

Nový poznatek s příčinou vzniku Parkinsona související se slepým střevem vysvětlují vědci tím, že slepé střevo obsahuje protein alfa-synuclein, který se hromadí v mozku pacientů trpících touto nemocí.

„Tento protein se dokáže přesouvat nervovým spojením přes trávicí trakt ze slepého střeva do mozku, kde se stává toxickým a dokáže urychlit nástup choroby,“ dodává Labrieová

Vědci však nedoporučují odstranění slepého střeva, pokud to není akutní. Spouštěčů Parkinsonovy choroby je více a odstranění apendixu nezaručí stoprocentní vyhnutí nemoci.

Iva Mališová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme