Infekce se vracejí. Po dvou letech pandemických uzávěr se mezi dětmi znovu šíří plané neštovice

Počty případů onemocnění covid-19 znovu rostou, od pondělí přesáhl denní počet odhalených případů pokaždé šest stovek. Vedle covidu se ale už prosazují i další infekce. U dětí jsou to například plané neštovice, které v pandemii ustoupily do pozadí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plané neštovice

V době pandemie covidu-19 se tolik nešířily plané neštovice, nemoc se ale vrací | Zdroj: Profimedia

„Po dvou letech opatření spojených s covidem se zvyšuje počet případů planých neštovic. Děti se dopromořují, lokální epidemie tady jsou. V období nejbližším to nebude o stotisících případů planých neštovic, ale ty dva takzvaně nepromořené dětské ročníky onemocní více,“ upozorňuje epidemiolog Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Andrey Skalické o tom, jaké infekce se vracejí po pandemických uzávěrách

To, že se aktuálně setkávají pediatři s planými neštovicemi u dětí častěji, potvrzuje také Milan Trojánek z Kliniky infekčních nemocí 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Bulovka.

„Teď je opravdu případů hodně. Ve chvíli, kdy dojde k promoření populace, se dostaneme na podobnou úroveň jako před covidem.“

Nové varianty omikronu? Vědci je sledují i kvůli novým vakcínám, popisuje Chlíbek

Číst článek

Stejně tak se vracejí i další infekční nemoci, o kterých dva roky nebylo téměř slyšet. Během pandemie vymizely komplikované dětské infekce dolních cest dýchacích, bronchiolitidy, infekce vyvolané respiračními syncytiálními viry.

„Omezený byl také výskyt průjmových onemocnění, zejména těch virových. Naprosto jednoznačně díky protiepidemickým opatřením a omezenému sociálnímu kontaktu tyto infekce dramaticky klesly, po rozvolnění pak došlo k jejich pozvolnému nástupu a výskytu,“ popisuje lékař Milan Trojánek.

Vakcíny proti omikronu?

Vedle tradičních infekčních nemocí se ale aktuálně znovu zvedají počty pacientů s covidem. Prozatím jde především o subvarianty omikronu.

Česko má dva další typy covidu varianty omikron. Počty pozitivních případů dál klesají

Číst článek

„Dobrá zpráva je, že zatím nebylo popsáno, že by tyto varianty měly mít závažnější průběh než samotný omikron. Ukazuje se ale, že imunitní odpověď, kterou můžeme mít po prodělaném omikronu nebo po základním očkování, nemusí být dostatečná, aby nás proti nim chránila. Případně může být taková ochrana pouze krátkodobá. Z toho vyplývá, že můžeme očekávat průlomové infekce těmito variantami,“ vysvětluje lékař.

Covid tak znovu může chytit i člověk, který je plně naočkován a který už omikron prodělal. U očkovaných lidí by ale měla být závažnost onemocnění nižší.

„To je hlavní smysl a význam očkování. Očkování i přeočkování u rizikových skupin jednoznačně doporučujeme. Uvidíme také, jestli se v brzké budoucnosti vakcíny inovují a jestli budou obsahovat antigenní struktury, které jsou typičtější pro ty subvarianty omikronu, které se teď začínají vyskytovat,“ dodává infektolog Milan Trojánek z Fakultní nemocnice Bulovka.

Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme