Plasty můžou při recyklaci příjemně vonět. Třeba po anýzu, hlásí vědci zlínské univerzity

Recyklované plasty by mohly v budoucnu příjemně vonět. Jednu takovou vonící příměs vyvinuli vědci z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Látka přidaná do procesu recyklace měkčích plastů voní po anýzu a má také antibakteriální účinky.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: Ben Kerckx | Zdroj: Pixabay

„Pro pracovníky zpracovatelské linky je nepříjemné pracovat. Byla jsem se tam podívat. Byli jsme tam asi hodinu, vyšli jsme ven a hned jsme cítili, že naše oblečení a vlasy byly poznamenané,“ popisuje pro Radiožurnál Anna Hurajová ze zlínské univerzity důvod, proč pracovníci začali vonící látku vyvíjet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plasty můžou při recyklaci příjemně vonět, hlásí vědci zlínské univerzity. Třeba po anýzu. Natáčela reportérka Karolína Peřestá

Vznikl tak koncentrát, který ovlivní vůni i mikrobiologické složení odpadních plastů. Přisypává se přímo do takzvaných extrudérů.

„Extrudéry jsou něco jako mlýnek na maso. Sype se tam drť a k tomu by se přisypal ve velmi nízké koncentraci ten náš koncentrát,“ vysvětluje prorektor univerzity Vladimír Sedlařík, jenž byl u počátku vývoje látky, která ovlivňuje vůni zpracovávaných plastů.

Látka s vůní anýzu zřejmě brzy najde uplatnění v praxi. „Jednáme s firmou, která se tím zabývá, o předlicenční smlouvě,“ potvrzuje Ivana Bartoníková ze zlínské univerzity.

Na trh ale látka poputuje až v červnu, tehdy projekt vědeckých pracovníků zlínské univerzity končí.

Barevné rozlišení kontejnerů na tříděný odpad / recyklace | Foto: Michal Jindra

Karolína Peřestá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme