Na počasí se už nebudeme muset ptát Norů. Přijdeme s lepší aplikací, slibuje šéf ČHMÚ

Jak bude? Na to se Češi ptají Norů. Hned po Seveřanech tvoří druhou nejpočetnější skupinu uživatelů aplikace norské meteorologické služby, která se vyznačuje přesností i uživatelskou přívětivostí. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) chce nyní přijít s vlastní alternativou, která slibuje ještě přesnější data.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norští meteorologové vycházejí z dat Evropského centra pro střednědobou předpověď počasí, které počítá ve čtvercích o velikosti 16 km². Naproti tomu ti čeští mají výrazně lepší rozlišení, předpovědi počítají na čtverce o velikosti 4,9 km². Výpočetní síť ale hodlají dále zahušťovat až na 2,4 km². 

Problémem ale je, že Češi nebyli schopni svá přesnější data nabídnout uživatelům, a to se má od dubna, kdy se objeví hned dvě aplikace, změnit. „První z nich bude obdobou té norské, tedy s jednoduchým grafickým znázorněním, jak bude v příštích pěti až šesti dnech. Druhá poskytne informace o aktuální situaci a čistotě ovzduší i předpovědi podle numerického modelu Aladin a hydrologické údaje,“ přibližuje.

Jak napsal server Aktuálně.cz, zakázku na vývoj novinek vyhrála už dříve v tendru firma OKsystem. „Pevně doufám, že ne. Zakázka na vývoj aplikací pro systémy Android a iOS je na úrovni sedmi milionů korun. Zákon o veřejných zakázkách stanovuje pravidla, kterých se musíme držet, a firma OKsystem v tomto ohledu podala nejlepší nabídku. Zatím vše probíhá, jak má,“ upozorňuje. 

Předpověď až na šest dní 

Úspěšnost předpovědí počasí se stále zvyšuje, pro následující den se pohybuje nad 95 procenty. Před dvaceti lety to bylo 80 procent, což dnes odpovídá úspěšnosti předpovědi na pátý den. Poté spolehlivost dále klesá.

„V připravované mobilní aplikaci by měla být textová předpověď i na šestý den. Zpřesňují se technologie, globální modely a máme více dat,“ vysvětluje Rieder. Ústav také vydává měsíční výhled, který je založen na analogicko-statistické metodě, tedy na vývoji počasí v minulosti. 

Počasí v Česku ale ovlivňují klimatické změny. „Zimy budou teplejší a srážkově vydatnější než dříve. A naopak by se měly prodlužovat teplé a suché periody od dubna do října. Počasí bude proměnlivější a dlouhodobé předpovědi náročnější,“ uzavírá Rieder. 

Michael Erhart, Michael Rozsypal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme