Věda pro děti: Proč v mušli slyšíme šumění moře?

V mušli přivezené od moře to šumí stejně jako na pláži. Jak je to možné? Uchovala si snad mušle vytažená z moře nějakým způsobem jeho šum?

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proč mušle šumí?

Proč mušle šumí? | Zdroj: Shutterstock

Mušle si v sobě šumění moře neuchovává, uvnitř skutečně nic nešumí. Mušle ale se svými hladkými a poměrně tvrdými stěnami skvěle funguje jako takzvaný akustický rezonátor, tedy zesilovač zvuku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč slyšíme v mušli šumění moře?

Kolem nás je totiž neustále nějaký zvuk. Jen některé zvuky jsou tak tiché, že je normálně vůbec nevnímáme. Když ale dojde k odrazu těchto zvuků od stěn mušle a jejich návratu zpět k nám do ucha, slyšíme je najednou lépe a jsou pro nás tím šumem, který si vysvětlujeme jako šum moře. Někomu to může připomínat šum letní louky nebo třeba šum na fotbalovém hřišti.

3:29

Věda pro děti: Zajímalo vás někdy, proč je obloha modrá? I vědcům dala odpověď zabrat

Číst článek

Mušle v sobě zkrátka odráží zvuk, který je kolem ní, a z toho zvuku zesiluje jen nějakou část.

Na to, abychom tento šum zachytili, ale nepotřebujeme mušli. Stačí nám i hrneček. Pokud si ho přiložíme k uchu, uslyšíme stejné šumění.

Když si přiložíte k uchu velký hrnek nebo velkou mušli, uslyšíte hlubší tóny. S malým hrnečkem nebo malou mušlí je šumění slyšet vyšší. Stejně jako hrnek funguje i kornout, roura nebo třeba váza.

Eva Sinkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme