‚Nakládat s vodou jako řádný hospodář.‘ V Lázních Bechyně napouští bazén recyklovanou odpadní vodou

Vody v přírodě ubývá. Moc dobře to vědí i v jihočeských Lázních Bechyně, a rozhodli se proto přijít s unikátním systémem na napouštění bazénu. Používají na něj recyklovanou vodu. Stačí jim halda písku, změť čistících trubiček a nakonec samozřejmě trocha chlóru. Tamní soustava filtrů a nádrží je český vynález.

Experiment Bechyně Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plavecký bazén v Lázních Bechyně

Jen díky unikátnímu systému recyklace vody (a také díky dalším technologiím) v Lázních Bechyně ušetří každý rok 37 tisíc kubíků vody. | Foto: Filip Černý | Zdroj: Český rozhlas

S vodohospodářem Tomášem Nebeským stojíme ve strojovně Lázní Bechyně. Novou vodu do bazénu tu nedopouštějí klasicky, tedy z vodovodního řadu, místo toho ji recyklují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý magazín Experiment z 15. srpna 2020

„Používáme k tomu hned několik technologií,“ říká Nebeský, který je technikem firmy Wero Energy, a ukazuje filtry s pískem. Z těch se voda dostává do ještě větších válců. „Z předfiltrace voda putuje do ultrafiltrace. Jde o filtr mnohem dokonalejší než ten pískový. Nacházejí se v něm tisíce malých trubiček s mikropóry, skrz které se voda protlačuje,“ popisuje.

Po absolvování ultrafiltrace se voda dostane do dalšího tanku, na závěr projde ještě reverzní osmózou. Pak už stačí vodu jen nachlorovat a mohou ji napustit zpět do bazénu. 

Jako řádný hospodář

Denně tímto způsobem v Lázních Bechyně zachrání několik desítek kubíků vody. „Zrecyklujeme asi 70 až 80 procent vody, se kterou se pere a která by jinak musela zamířit do kanálu. Jde přibližně o 25 kubíků denně,“ vypočítává Tomáš Nebeský.

A ředitel lázní Miloslav Kožnar dodává: „Pokud chceme s vodou hospodařit jako řádný hospodář, musíme se snažit, aby jí bylo co nejméně. Abychom nezatěžovali přírodu a chovali se k ní zodpovědně.“

Jen díky unikátnímu systému recyklace vody (a také díky dalším technologiím) v Lázních Bechyně ušetří každý rok 37 tisíc kubíků vody.

Matěj Skalický, als Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme