Robotí stopařka Matylda je v cíli. Urazila 1718 kilometrů a získala zápis do knihy rekordů

Robotí stopařka Matylda ve středu po sedmi dnech úspěšně dorazila do cíle, a to do Muzea kuriozit v Pelhřimově. Stopem urazila celkem 1718 kilometrů. Díky tomu, že se dostala jako první stopující robot do cíle, získala zápis do knihy rekordů.

Pelhřimov/Jablonec nad Nisou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Humanoidní robot Matylda | Foto: Vít Černý | Zdroj: ČTK

Do cíle Matylda v pořádku dorazila ve středu zhruba v 16:10. Robotí stopařka velikosti malého dítěte se vydala na cestu z Jablonce nad Nisou do Pelhřimova zcela sama vybavená vlastní autosedačkou s dobíjením a solárním kolektorem.

Možná už máme nápad na pokračování jejího příběhu, říká ‚otec‘ robotí stopařky Matyldy

Číst článek

„Je trochu pochroumaná, ale je způsobilá k tomu, aby byla zapsána k rekordu, protože podmínky rekordu byly splněny, elektronika Matyldy je funkční. Pochroumané má nožičky, strhané převody na některých servomotorech, kvůli tomu je její pohyblivost omezená, ale funguje," doplnil Seidl.

Co se robotovi stalo, tvůrci nevědí. „Pravděpodobně šlo o nešťastnou náhodu při manipulaci. Nebyla způsobilá svou konstrukcí ke stopování, byla postavená jako učitelka kybernetiky,“ řekl. Od pátku se robot stane jedním z exponátů Pelhřimovského muzea kuriozit.

Matylda vznikla na popud Seidlova 13letého syna. „Chtěl, abych mu postavil robota, a já jsem to uchopil jako příležitost přiblížit ho ke kybernetice a robotice. Chtěl jsem, aby on byl tím, kdo Matyldu oživí a bude ji učit novým věcem," popsal začátky projektu Seidl.

Vybitá a se zlomenou nožičkou. Putování robotky Matyldy pokračuje, na chvíli ‚zabloudila‘ do Polska

Číst článek

Robot vyvolal velký zájem, a tak nakonec vznikl všeobecný vzdělávací produkt. Učebnice je s Matyldou plně provázána. Jde vlastně o stavebnici. Při jejím skládání se děti postupně budou učit robotice a programování, ale pochopí podle Seidla také, jak věci fungují.

Jednotlivé díly robota jsou vytištěné na 3D tiskárně a její konstrukce je poměrně subtilní. Celou stavebnici s učebnicí lze pořídit zhruba za 25 tisíc korun.

„Doporučujeme ji pro děti od 12 let, ale i mladší si s ní za pomoci rodičů poradí," řekl Seidl. Matylda je open-source robot.

„Pojali jsme ji s otevřeným zdrojem, všechno je možné modifikovat. Budeme publikovat soubory k tisku Matyldy," dodal. Kdo vlastní 3D tiskárnu, bude si ji moci sám vytisknout a robota si tak zlevnit zhruba na polovinu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme