Vybitá a se zlomenou nožičkou. Putování robotky Matyldy pokračuje, na chvíli ‚zabloudila‘ do Polska

Humanoidní robotka Matylda je na cestě už třetí den. Její putování začalo ve středu, kdy začala stopovat z Jablonce do Pelhřimova. V pátek před polednem její GPS signál hlásil, že je v Polsku. Později se ale ukázalo, že jde o chybu GPS. „Nachází se v Hradci Králové,“ upřesnil pro Radiožurnál konstruktér Michal Seidl.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robot Matylda se vydá na cestu autostopem.

Humanoidní robotka Matylda | Foto: Facebook Robotí autostop aneb nepropadáme panice - ručník s sebou | Zdroj: Facebook Robotí autostop aneb nepropadáme panice - ručník s sebou

V pátek ráno byla Matylda ve Velkém Třebešově a dál pokračovala do Nového Města nad Metují, informovala facebooková stránka, která putování robotí stopařky mapuje. Podle ní se před polednem Matylda dostala až do Polska, tento údaj se ale později ukázal jako chybný.

„Podle posledních GPS souřadnic, které jsme obdrželi, se nachází v Hradci Králové. Zřejmě šlo o chybu GPS přijímače. Ten nám na chvilku Matyldu z Náchoda hodil do Polska a potom odmítl posílat další polohy. Až teď se nám najednou objevila v Hradci,“ řekl Radiožurnálu konstruktér Michal Seidl.

Ošetření izolepou

Zároveň upozornil, že je robotka úplně vybitá. „Už jede jenom na poslední záložní baterii, která zajišťuje přenos fotografií a polohy. Pokud nedojde k jejímu nabití, tak přijdeme i o možnost sledovat její polohu,“ poznamenal.

Podle Seidla se o nabíjení robotky stará fotovoltaický panel. Ten musí lidé, kteří ji převážejí, vyklápět. Na to však podle konstruktéra často zapomínají. Matylda sice má i kabel, který slouží k jejímu nabíjení při jízdě, ten ale může být poškozený.

Seidl však věří, že se humanoidní robotku podaří zprovoznit. „Myslím, že to všechno dobře dopadne,“ řekl. Cestovat má Matylda z Jablonce nad Nisou přes Pardubice a Plzeň do Pelhřimova. Podle Seidla na ni lidé reagují pozitivně.

„Maximálně hlásili, že má rozbitou nožičku. Ta byla ošetřena izolepou, takže má v podstatě jednu nohu v sádře,“ přiblížil.

Robotí putování

Humanoidní robot Matylda, který vznikl v dílně Open TechLab Jablonec nad Nisou, se ve středu ve 14 hodin vydal na cestu autostopem z Jablonce do Pelhřimova. V případě úspěchu se stane prvním robotem v Česku, který úspěšně podnikne výlet tímto způsobem. 

Robot v sobě má různé senzory, jako jsou gyroskop, akcelerometr či mikrofony, které mu umožňují po naprogramování i zcela autonomní chování. Matylda tak dokáže kromě chůze i předcvičovat jako fitness trenérka či zastoupit hlídacího psa.

„S řidiči bude Matylda komunikovat sama. Dám jim instrukce, kam cestuje. Část informací bude i na přiloženém návodu. S sebou bude pak mít jen ceduli, lékárničku a ručník, který je nezbytnou výbavou každého stopaře,“ uvedl už ve středu pro Radiožurnál Michal Seidl s tím, že Matylda cestou vzdá hold knize Stopařův průvodce po galaxii Douglase Adamse.

Cestu robota je možné sledovat na webu nebo portálu Mapotic. Každou hodinu budou přibývat fotografie a bude aktualizována aktuální poloha.

dbr, mag Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme