Přesnější ruce lékaře. V motolské nemocnici se otevře nové centrum robotické chirurgie

V pražské Fakultní nemocnici v Motole ve čtvrtek slavnostně zahájí provoz Centrum robotické chirurgie. V Česku první robotické operace začaly v roce 2005. Center, kde se s pomocí robotů operuje, je devět, v Praze dvě. Využívají se pro operace srdce a cév, gynekologické a urologické zákroky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robotická chirurgie. (Ilustrační foto) | Foto: Josef Ženatý

Od letošního roku je deset nových operací robotem v seznamu hrazených zdravotních výkonů. Pojišťovny sice robotické zákroky u některých diagnóz hradily i dosud, záleželo to ale na konkrétních dohodách, které měly s jednotlivými zdravotnickými zařízeními.

V Česku se využívají přístroje Da Vinci, který má i Motol. Ruce lékaře jsou při operaci nahrazené robotickými rameny, chirurg je řídí přes ovládací modul a vše vidí zvětšené na obrazovce. Výhodou je podle lékařů i to, že při několikahodinové operaci může chirurg sedět.

V Praze jsou centra robotické chirurgie v Nemocnici Na Homolce a v Ústřední vojenské nemocnici, dále v nemocnicích v Ústí nad Labem, Novém Jičíně, Olomouci, v Mostištích ve Velkém Meziříčí a v Hradci Králové. Výhodami robotické operace jsou podle odborníků mimo jiné minimální ztráty krve a přesnost zákroku. Také následná léčba bývá kratší.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme