V Rusku na mořském dně objevili reaktor sovětské ponorky. Prozkoumají, zda nepředstavuje nebezpečí

Ruští specialisté našli na dně Karského moře u pobřeží souostroví Nová země kontejner jaderného reaktoru jedné z prvních sovětských atomových ponorek K-19, jejíž nehoda v roce 1961 se později stala námětem hollywoodského filmu. Oznámila to ruská média s odvoláním na velitele aeromobilní jednotky záchranářů ruského ministerstva pro mimořádné situace Jevgenije Linejceva. „Kontejner prozkoumají a odeberou z něj vzorky,“ uvedl server Lenta.ru.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Další média se ptají, zda nález může být potenciálním zdrojem nebezpečí, vždyť K-19, pronásledovaná za své služby nehodami, byla pověstným „strašákem“ sovětského námořnictva.

Ve francouzském přístavu Toulon hořela jaderná ponorka Perle, kouř nebyl radioaktivní

Číst článek

Nalezení kontejneru bylo cílem Linejcovy expedice, plavící se na výzkumné lodi Akademik Mstislav Keldyš. Objevit kontejner se podařilo ve čtvrtek v Ambrosijevově zálivu za pomoci techniky. Specialisté se mají v nejbližší době ke kontejneru potopit, prohlédnout jej a odebrat vzorky, a to i z rostlin, které kontejner obrostly.

Ponorka přezdívaná Hirošima

Jaderná ponorka K-19 projektu 658 byla prvním nosičem balistických raket s jadernými hlavicemi v sovětském námořnictvu. Ale již její první plavba skončila havárií, plavidlo se nicméně podařilo dopravit zpět na základnu. Vinou silných dávek radiace zemřelo devět námořníků.

Kvůli četným dalším nehodám – v roce 1969 se srazila s americkou ponorkou a o tři roky později následoval požár – dostala ponorka přezdívku Hirošima. V roce 1990 byla vyřazena a sešrotována.

Server dodal, že v zálivech Nové země spočívá obrovské množství radioaktivního odpadu ze zkoušek jaderných zbraní na souostroví, jakož i částí jaderných ponorek a atomového ledoborce Lenin.

Ruské Severní loďstvo rozšíří nová atomová ponorka. Její rakety by mohly nést až 10 jaderných hlavic

Číst článek

Potopena tu byla v roce 1982 jaderná ponorka K-27, která sama utrpěla havárii s únikem radiace v roce 1968. Této ponorce se pro změnu přezdívalo Nagasaki. A zdejším končinám se přezdívá arktický jaderný hřbitov.

Jaderný odpad

Ekologové odhadují, že na mořském dně leží na 17 tisíc kontejnerů s jaderným odpadem, včetně 15 kontejnerů s reaktory z jaderných ponorek a pěti vyřazených ponorek.

„Celé toto bohatství je nutné čas od času kontrolovat, zda nehrozí radiační nebezpečí,“ poznamenal list Moskovskij komsomolec o cílech nynější expedice, vybavené mimo jiné i podmořským robotem.

Podle osloveného odborníka případné nebezpečí plynoucí z kontejneru závisí na tom, zda reaktor K-19 byl svého času potopen i s jaderným palivem, anebo to před tím odstranili, jak velel správný postup. Prázdný reaktor by nepředstavoval žádné nebezpečí, zatímco v opačném případě by šlo o „časovanou bombu“.

Filmové zpracování

V Hollywoodu natočili v roce 2002 katastrofický film K-19: Stroj na smrt, ve kterém si zahráli hlavní role Harrison Ford a Liam Neeson.

Na ruskou premiéru filmu se sjelo v říjnu 2002 do Petrohradu 52 veteránů z celého Ruska a Ukrajiny a někteří se při promítání neubránili slzám. „Jsem vděčný americkým filmařům, kteří jako jediní vylíčili hrdinství posádky K-19. Námořníci nesměli o havárii mluvit celá desetiletí,“ řekl jeden z nich Vladimir Pogorelov, který označil snímek za opravdové rekviem.

Jiní však kritizovali mnohé nepřesnosti filmu, například spor mezi kapitánem, představovaným Fordem, a jedním důstojníkem, kterého hraje Neeson. Podle ruských veteránů takový konflikt nikdy nenastal a je pouhým „výmyslem strýčka Sama“.

Snímek tehdy v Rusku silně připomněl národní katastrofu z léta 2000, kdy v troskách potopené jaderné ponorky Kursk zahynulo všech 118 námořníků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme