Rusové potvrdili radioaktivní mrak ruthenia, který původně popírali. Pocházet má z továrny u Čeljabinsku

Ruské úřady potvrdily zvýšený výskyt radioaktivního ruthenia v ovzduší na konci září. Poblíž Čeljabinsku na jižním Uralu přesáhla koncentrace prvku tisíckrát povolenou normu. Ruská odnož organizace Greenpeace už vyzvala kontrolory státního úřadu Rosatom, aby celý případ vyšetřili.

Čeljabinsk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ochrana před radioaktivitou (ilustrační foto)

Ochrana před radioaktivitou (ilustrační foto) | Foto: zechina / Alamy | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Federální úřady přítomnost škodlivého ruthenia původně popíraly. Rusové zatím nezveřejnili, odkud uniklý prvek pochází. Poblíž Čeljabinsku ale stojí továrna Majak, která zpracovává radioaktivní materiály. Právě tam v padesátých letech zamořily nukleární prvky území o rozloze padesát tisíc kilometrů čtverečních.

Oblak radioaktivního znečištění nad Evropou. Na lidské zdraví nebude mít dopad, míní odborníci

Číst článek

O oblaku radioaktivního znečištění informoval v listopadu francouzský institut pro ochranu před radiací IRSN. Společně s několika dalšími evropskými centry pro jadernou bezpečnost naměřil v ovzduší vyšší míru ruthenia 106, tedy produktu, který se přirozeně v ovzduší nevyskytuje a je zejména výsledkem štěpení atomů v jaderném reaktoru.

Havárii v jaderném reaktoru francouzští odborníci vyloučili a znečištění podle nich nemá negativní dopad na lidské zdraví.

Podle povětrnostních modelů Francouzi odhadují, že oblak vznikl v pásmu jižně od Uralu, respektive o oblast mezi tímto pohořím a řekou Volhou.

Ondřej Elbel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme