Rusové testují vakcínu na covid-19. Podle průzkumu by se jí nechala očkovat necelá polovina obyvatel

Více než polovina Rusů se nehodlá nechat očkovat novou ruskou vakcínou proti onemocnění covid-19, které způsobuje koronavirus SARS-CoV-2. Uvedl to v sobotu generální ředitel státní agentury pro zjišťování veřejného mínění VCIOM Valerij Fjodorov. „Budeme se očkovat novou ruskou vakcínou Sputnik V? 42 procent říká, že ano a co nejdříve, ale 52 procent říká, že ne, nenecháme se očkovat, prohlásil Fjodorov podle státní agentury TASS.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruskou vakcínou proti koronaviru by se nechalo očkovat jen polovina obyvatel

Ruskou vakcínou proti koronaviru by se nechalo očkovat jen polovina obyvatel | Foto: Russian Direct Investment Fund | Zdroj: Reuters

Výsledek průzkumu, kterého se zúčastnilo 1600 Rusů starších 18 let, podle ředitele svědčí o stavu společnosti.

„Na jedné straně se všichni bojíme a samozřejmě chceme, aby tento strach zmizel. Chceme jistotu, že se zaručeně nenakazíme. Jak? Bezpochyby je kvůli tomu nutné se očkovat. Ale i tak většina očkování neplánuje. Proč? Obávají se, nevěří, zdráhají se,“ vysvětlil Fjodorov.

Ruskou vakcínu zatím otestovalo méně než 100 lidí. Moskva už přesto vyjednává o jejím exportu

Číst článek

Schválení vakcíny Sputnik V ruským ministerstvem zdravotnictví jako světové prvenství ohlásil 11. srpna osobně prezident Vladimir Putin. Podle šéfa Kremlu očkovací látku na sobě vyzkoušela i jedna z jeho dcer.

Vakcína prošla dvěma fázemi klinických zkoušek, rozsah a dostatečnost testů ale zpochybňovali západní experti. Tento týden tvůrci vakcíny oznámili, že ji od příštího týdne začnou testovat v masivnějším měřítku, na 40 tisících lidech.

Masová výroba vakcíny má začít příští měsíc. Rusko podle tvůrců již obdrželo objednávky z dvou desítek zemí na miliardu dávek.

Rusko je z hlediska počtu nakažených podle americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie sleduje globálně, čtvrtou nejpostiženější zemí světa po Spojených státech, Brazílii a Indii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme