VIDEO: Vědci naučili rybky řídit robotické vozítko. ‚Některé si vedly výborně,‘ hodnotí profesor

Karasi zlatí jsou schopni naučit se řídit přizpůsobené vozítko po zemi. Podařilo se je tomu naučit při výzkumu na izraelské Ben Gurionově univerzitě, informovala agentura Reuters.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na univerzitě sestrojili robotické vozítko s vodní nádrží vybavené technologií LIDAR, která měří vzdálenost z výpočtu šíření pulsu laserového paprsku odraženého od cílového objektu. Počítač, kamera, elektrické motorky a přizpůsobivá kola rybce umožňují kontrolovat směr pohybu.

„K našemu překvapení se rybky nemusely ovládání toho vozítka učit dlouho. Zpočátku jsou zmatené, nevědí, co se děje, ale velmi rychle si uvědomí souvislost svého pohybu s pohybem vozítka,“ popsal Šakar Givon, který se na výzkumu podílel.

Psi umí rozeznat cizí jazyky i pouhé blábolení, ukázala studie. Kromě nich to dokážou jen primáti

Číst článek

Do výzkumu bylo zapojeno šest karasů zlatých a každý prošel deseti „lekcemi v řízení“. Vždy, když se některému podařilo dojet s vozítkem k cíli, čekala ho odměna v podobě potravy.

Ukázalo se, že určití karasi jsou lepší řidiči než jiní. „Někteří si vedli výborně, jiní sice vozítko dokázali kontrolovat, ale v řízení se nevyznamenali,“ zhodnotil profesor biologie Ronen Segev.

Zjištění, že ryba dokáže navigovat mimo své přirozené vodní prostředí, by mohlo rozšířit vědecké poznatky o navigačních schopnostech zvířat, soudí vědci.

„My lidé se domníváme, že jsme velmi výjimeční, a mnozí z nás ryby považují za primitivní, ale to není správné. Jsou to velmi důležití malí tvorové,“ uzavřel Segev.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme