Konec škytání? Vědci vymysleli brčko, které tomu s jistotou zabrání

Zadržet dech. Nakapat francovku na cukr. Požádat někoho, aby na vás nečekaně udělal: „Baf!“ – údajných léků na škytavku je víc než dost. Nyní ale vědci tvrdí, že našli lepší řešení v podobě speciálního brčka na pití.

San Antonio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brčko, které zamezí škytání | Foto: Hiccaway

Když škytáte – nebo máte singultus, jak zní odborný lékařský termín – bránice a mezižeberní svaly se náhle stáhnou. Následné prudké vtažení vzduchu způsobí uzavření hlasivkové štěrbiny a výsledkem je více či méně hlasité „škyt“, které zhusta zahanbí škytajícího a pobaví všechny kolem. Zpravodajský server The Guardian napsal, že vědci vymysleli způsob, jak se škytání zbavit.

Ačkoli existuje spousta babských rad a domácích léků na škytavku, vědecký tým nyní uvádí, že našel novou odpověď. Jde o „nástroj pro silové vdechové sání a polykání“ (FISST), jak zní označení patentu pod názvem HiccAway. A konkrétně se jedná o pevné plastové brčko ve tvaru písmene L, které má na jednom konci náustek a na druhém nastavitelné víčko s tlakovým ventilem.

Škytající člověk vloží toto speciální brčko do sklenice s vodou a použije ho k usrkávání. Tvůrci HiccAway uvádějí, že jejich nástroj zastavil během testování záchvaty škytavky u 92 procent případů.

S použitou rouškou na kompost? Liberečtí vědci navrhli nanovlákenné roušky, které se rychle rozloží

Číst článek

Pomůcka staví na myšlence, že silnější sání potřebné k nasátí vody nutí brániční nerv, aby spustil stažení bránice, zatímco následné polknutí zahrnuje mimo jiné i aktivaci bloudivého nervu. Protože tyto dva nervy jsou zodpovědné za škytání, vědci uvádějí, že když je člověk zaměstná, zabrání jim způsobovat tento nechtěný jev.

„Funguje to okamžitě a účinek vydrží několik hodin,“ řekl listu The Guardian spoluautor studie, doktor Ali Seifi ze Zdravotního vědeckého střediska při Texaské univerzitě. K vyzkoušení účinnosti své pomůcky tým analyzoval reakce 249 dobrovolníků, z nichž více než dvě třetiny uváděly, že trpí škytavkou nejméně jednou měsíčně.

Podle výsledků zastavila tato pomůcka škytání v téměř 92 procentech případů. O málo víc než 90 procent uživatelů uvedlo, že je pohodlnější než jiné domácí pomůcky, a zhruba stejný počet soudí, že HiccAway poskytuje lepší výsledky. Výsledky byly podle autorů konzistentní napříč všemi demografickými skupinami a neovlivnila je ani četnost či délka škytání.

Vědci dokážou prodloužit život myší skoro o čtvrtinu. Nyní řeší, jak vyrobit léky i pro lidi

Číst článek

Podle doktora Rhyse Thomase, neurologa z Univerzity v Newcastlu, který se na studii nepodílel, toto zařízení nejspíše funguje. „Ale myslím si, že jde o řešení problému, které nikdo nepotřebuje,“ dodal s tím, že už nyní existují jiná účinná řešení s minimálními náklady. Včetně jeho oblíbené metody – pevně si ucpat uši a přitom vypít sklenku vody běžným brčkem.

„Cokoli, co vám umožní nafouknout hrudník a polykat, bude fungovat,“ řekl doktor Thomas. Další možností podle něj je pít ze sklenice opačně – předklonit se a pokusit se pít z opačné hrany skleničky než obvykle. „Když jste připravení na to, že se polijete, je to moje druhá nejoblíbenější metoda,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme