Jeden z nejdůležitějších objevů. V Egyptě našli nové pohřebiště, ukrývalo čtyři desítky sarkofágů

Osm pohřebišť duchovních ze Starého Egypta objevili archeologové jižně od Káhiry. V hrobkách našli asi 40 sarkofágů a více než tisíc sošek a drobných předmětů. Potvrdil to egyptský ministr pro památky Chalíd Anáný.

Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egypt doufá, že nové archeologické nálezy posílí cestovní ruch. | Foto: Mohamed Abd El Ghany | Zdroj: Reuters

Odkrývání nálezu bude podle něj trvat ještě asi pět let, ale už teď označil objev za jeden z nejdůležitějších z poslední doby.

Archeologové odhadují, že mumifikovaní duchovní žili v období šestého až čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem, tedy v ranném Egyptě.

Rozsáhlý objev odkryli egyptští archeologové na vykopávkách Tuna al-Gabal. | Foto: Mohamed Abd El Ghany | Zdroj: Reuters

V jedné hrobce totiž vědci objevili takzvané kanopy, tedy nádoby na mumifikované orgány, které patřily knězi sloužícímu bohu Thótovi. Ten je zobrazovaný jako muž s hlavou ptáka ibise. Jeho kult se navrátil ještě v období Ptolemaiovců v letech 323 až 30 před naším letopočtem.

Rozsáhlý objev odkryli egyptští archeologové na vykopávkách Tuna al-Gabal, které leží asi 240 kilometrů na jih od Káhiry.

Marie Štenglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme