Jeden z nejdůležitějších objevů. V Egyptě našli nové pohřebiště, ukrývalo čtyři desítky sarkofágů

Osm pohřebišť duchovních ze Starého Egypta objevili archeologové jižně od Káhiry. V hrobkách našli asi 40 sarkofágů a více než tisíc sošek a drobných předmětů. Potvrdil to egyptský ministr pro památky Chalíd Anáný.

Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egypt doufá, že nové archeologické nálezy posílí cestovní ruch. | Foto: Mohamed Abd El Ghany | Zdroj: Reuters

Odkrývání nálezu bude podle něj trvat ještě asi pět let, ale už teď označil objev za jeden z nejdůležitějších z poslední doby.

Archeologové odhadují, že mumifikovaní duchovní žili v období šestého až čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem, tedy v ranném Egyptě.

Rozsáhlý objev odkryli egyptští archeologové na vykopávkách Tuna al-Gabal. | Foto: Mohamed Abd El Ghany | Zdroj: Reuters

V jedné hrobce totiž vědci objevili takzvané kanopy, tedy nádoby na mumifikované orgány, které patřily knězi sloužícímu bohu Thótovi. Ten je zobrazovaný jako muž s hlavou ptáka ibise. Jeho kult se navrátil ještě v období Ptolemaiovců v letech 323 až 30 před naším letopočtem.

Rozsáhlý objev odkryli egyptští archeologové na vykopávkách Tuna al-Gabal, které leží asi 240 kilometrů na jih od Káhiry.

Marie Štenglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme