Německá univerzita pozastavila studii, která zkoumala účinky antimalarika proti koronaviru

Německá univerzita v Tübingenu přerušila dvě klinické studie léku proti malárii hydroxychlorochin, který se testoval v léčbě covidu-19. Informoval o tom ve čtvrtek server časopisu Spiegel. Vysoká škola je tak další z řady institucí, které kvůli možným vedlejším účinkům antimalarikum přestaly zkoušet. Vlastní studii dočasně pozastavila také Světová zdravotnická organizace.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratoř (ilustrační foto) | Foto: jarmoluk | Zdroj: Pixabay

Lék hydroxychlorochin a jemu podobný chlorochin se používají při prevenci a léčbě malárie. Během pandemie se ale začaly objevovat informace, že by mohly pomáhat i při léčbě covidu-19. Hydroxychlorochin užívá podle svých nedávných slov jako prevenci proti covidu-19 americký prezident Donald Trump.

Vědci spouští studii o covid-19. Průzkum ve 110 zemích má zjistit, jak nemoc ovlivnila pohodu lidí

Číst článek

„Naše dvě studie teď na dva týdny přerušíme,“ řekl Spiegelu Peter Kremsner z tübingenské univerzitní kliniky. Vědci podle něj vyhodnotí dosavadní výsledky studie. Kremsner ale zdůraznil, že jeho tým zatím žádné závažné vedlejší účinky při testech nezjistil. „Věřím, že budeme moci se studií pokračovat,“ dodal výzkumník.

Mohlo by uškodit

Světová zdravotnická organizace vyzvala, aby lidé antimalarikum hydroxychlorochin a jemu podobný chlorochin proti covidu-19 neužívali. Možné by to podle ní mělo být zatím jen v klinických studiích.

V pondělí organizace oznámila, že testování hydroxychlorochinu dočasně zastavila. Učinila tak v reakci na studii, kterou nedávno zveřejnil prestižní časopis The Lancet. Podle ní by mohlo antimalarikum některým pacientům s covidem-19 uškodit. Upozorňuje například na možné problémy se srdečním rytmem i celkově vyšší pravděpodobnost úmrtí.

Používání hydroxychlorochinu pro léčbu pacientů s covidem-19 ve středu zastavily také Francie, Belgie a Itálie.

Dvě ze tří klinických studií hydroxychlorochinu k léčbě covidu-19, které v Česku povolil Státní ústav pro kontrolu léčiv, nepřijímají nové pacienty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme