V Singapuru se narodilo dítě s protilátkami na covid-19. Vědci zkoumají, jestli má imunitu od matky

Vědci a lékaři v Singapuru zkoumají případ dítěte, které se v listopadu narodilo s protilátkami na covid-19, ale nemělo pozitivní test na koronavirus. Jejich cílem je pochopit dopad této nemoci na těhotné ženy a jejich děti, uvádí agentura Reuters. Bádání má objasnit, zda je možné, aby se nenarozené dítě nakazilo od matky koronavirem či dostalo od ní protilátky.

Singapur Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těhotenství (ilustrační foto)

Vědci se pokouší objasnit dopad koronaviru na těhotné ženy a jejich děti. | Foto: FreePhotos | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Zájem singapurských lékařů vyvolal případ ženy, která se v prvních měsících těhotenství nakazila koronavirem. Žena v listopadu porodila dítě, které podle lékařů mělo v krvi protilátky na nemoc covid-19, ale nakažené koronavirem nebylo. Protilátky na covid-19 zaznamenali v krvi novorozenců, kteří se narodili matkám, jež se nakazily koronavirem, také lékaři v Číně.

„Není stále objasněné, zda přítomnost protilátek poskytuje novorozenci nějakou míru ochrany před covidem-19, a tím méně, jak dlouho tato ochrana trvá,“ uvedl primář gynekologie v dětské nemocnici v Singapuru Tan Hak Koon. Lékařský výzkum se chce také zaměřit na důsledky nemoci covid-19 na těhotné ženy a děti před a po porodu.

Lamy proti koronaviru. Jejich protilátky by mohly být základem pro ochranný inhalační sprej

Číst článek

Podle předního singapurského experta na infekční nemoci Paula Tambyaha je ale možné, že děti jistou ochranu proti koronaviru mají. Podle něj bylo ve světě zaznamenáno velice málo případů nákazy mezi novorozenci, kteří se narodili matkám, jež prodělaly infekci. „To by napovídalo, že by (novorozenci) mohli být chráněni nějakým způsobem mateřskými protilátkami,“ uvedl.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) těhotným ženám hrozí vyšší riziko, že nemoc covid-19 u nich bude mít závažný průběh. Podle WHO ale není jasné, zda matky mohou dítě před či po porodu nakazit koronavirem či mu předat protilátky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme