Rozměry lodi i sériová čísla součástek. Nové snímky vraku Titaniku odhalily zatím nejpřesnější detaily

Vědci díky skenování v reálné velikosti získali dosud nejvěrnější snímky vraku Titaniku, včetně trojrozměrného modelu celé zaoceánské lodi, která od svého ztroskotání v roce 1912 spočívá na dně severního Atlantiku v hloubce téměř čtyř kilometrů. Díky zveřejněným snímkům tak lidé mohou získat zatím nejpřesnější představu o podobě nejslavnějšího lodního vraku na světě.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Titanic

Obří parník v polovině dubna 1912 narazil na ledovec při své první plavbě ze Southamptonu do New Yorku | Zdroj: Profimedia

Podle serveru BBC News umožňuje 3D pohled celou loď vidět tak, jako by byla odčerpána oceánská voda. Zároveň experti doufají, že záběry umožní lépe odhalit, co se stalo se zaoceánským parníkem společnosti White Star Line při tragédii, která si vyžádala přes 1500 lidských životů.

Ponořme se do gastronomie Titaniku a společně si na něčem pochutnejme

Číst článek

Obří parník v polovině dubna 1912 narazil na ledovec při své první plavbě ze Southamptonu do New Yorku. „Stále existují otázky, základní otázky ohledně lodi, na které je třeba najít odpověď,“ řekl BBC News expert na Titanic Parks Stephenson.

Podle něj je nový model „jedním z prvních důležitých kroků k posunutí příběhu o Titaniku k výzkumu založeném na důkazech, a ne spekulacích“.

Vrak Titaniku byl rozsáhle zkoumán od objevení v roce 1985. Je ale tak obrovský, že v přítmí hlubin mohou kamery zachytit jen vábivé momentky z rozpadající se lodě, ale nikdy celek. To dokázaly až nové snímky lodě. Plavidlo je nyní rozděleno na dvě části, příď a záď, které jsou od sebe vzdálené zhruba 800 metrů. Kolem rozlomené lodě je obrovské pole trosek.

Snímat i bahno

Nový celkový záběr pořídily loni v létě společnosti Magellan, která se zabývá hlubinným mořským mapováním, a Atlantic Productions, která natáčí dokument o projektu.

'Ohromný a zdrcující pohled.' Temný vrak Titaniku rozsvítilo v Lipsku obrovské 360° panorama

Číst článek

Ponorná dálkově ovládaná zařízení strávila více než 200 hodin průzkumem zbytku lodi po celé její délce a šířce. Tyto ponorky pořídily více než 700 000 jednotlivých snímků ze všech úhlů. Z nich poté bylo možné sestavit přesný 3D model.

Podle plánovače expedice Gerharda Seifferta ze společnosti Magellan šlo o dosud největší projekt podmořského snímkování. „Hloubka téměř 4000 metrů představuje výzvu, na místě se potýkáte s proudy a nesmíte se ničeho dotknout, abyste vrak nepoškodili,“ vysvětluje Seiffert.

„A další výzvou je, že musíte zmapovat každý čtvereční centimetr – i nezajímavé části, například na sutinném poli musíte nasnímat bahno, ale musíte to udělat, abyste vyplnili všechny mezery mezi těmito zajímavými předměty,“ dodal expert.

Snímkování tak odhaluje celkový rozměr lodi i některé drobné detaily například sériové číslo jednoho z lodních šroubů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme