Turínské plátno znovu 'pod mikroskopem’. Na relikvii s otiskem muže je krev umučeného

Pro vědce je to lněný kus textilie, pro křesťany zase jeden ze symbolů víry v Ježíše Krista. O Turínském plátně se traduje celá řada pověstí. Do tkaniny údajně zabalili Kristovo tělo krátce po ukřižování. Legendy teď ještě podpořil výzkum z Itálie. Plátno je podle vědců totiž skutečně potřísněné krví oběti mučení.

Turín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turínské plátno, je tohle tvář Ježíše Krista? Vlevo skutečný otisk údajného Kristova obličeje, vpravo negativ, kde obrysy vystupují ještě více | Foto: Ondřej Požár/CNC | Zdroj: Profimedia

Italští vědci objevili na Turínském plátně nanočástice, jejichž struktura a rozmístění prý odpovídají následkům krutého mučení.

Našli také zbytky kreatininu a feritinu. Tyto látky se obvykle objevují v tělech umučených lidí nebo těch, kteří za sebou mají hluboký nervový šok.

Výzkumníci k prokázání svých závěrů použili především nové vědecké postupy a lékařské studie o pacientech, kteří za sebou měli těžké úrazy a mučení.

Turínské plátno je pro katolickou církev ikonickým předmětem. Před dvěma lety se u něj dokonce zastavil a pomodlil i papež František. Nepovedlo se ale zatím prokázat ani jeho stáří a ani to, zda otisk opravdu vznikl při sejmutí Kristova těla z kříže. 

Odborníkům se povedlo vystopovat historii plátna jen do 14. století, kdy se objevilo ve Francii. Že plátno vzniklo až ve středověku, určila před zhruba 30 lety i radiokarbonová analýza. Pravda o plátně tedy chybí.

Záhadná relikvie měří zhruba čtyři metry a váží zhruba 1,5 kilogramu. Je na ní pouhým okem viditelný otisk mužské postavy, která byla vysoká přibližně 180 centimetrů. Stáří nebožtíka se odhadovalo na 35 až 40 let. Podle otisku měl dotyčný dlouhé vousy a vlasy po ramena.

Turínské plátno | Foto: Reuters

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme