Úspěch ostravských vědců. Nová slitina titanu prodlouží životnost medicinských implantátů

Ostravští vědci v laboratořích vyrobili zatím nejpevnější slitinu titanu pro zdravotnické účely. I díky novým poměrům a speciálním tavicím postupům připravili materiál, který mnohem lépe obstojí při zátěžových testech. Implantáty, které lékaři používají při operacích zubů, končetin nebo i srdce, by tak v budoucnu mohly být ještě pevnější.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poloprovozní laboratoř pevnolátkových syntéz | Foto: Aleš Spurný

„Tato slitina má nejen extrémně vysoké pevnostní vlastnosti, ale zároveň je nezávadná pro organismus," řekl Českému rozhlasu Ostrava výzkumník Vysoké školy báňské Radim Kocich.

Jedinečná slitina titanu a zirkonia z ostravských laboratoří by se díky svým vlastnostem mohla v budoucnu uplatnit při výrobě nejrůznějších medicínských implantátů.

Před třemi lety vše přitom začalo náhodou. Setkáním Lenky Kunčické s profesorem Terrym C. Lowem z coloradské univerzity na vědecké konferenci.

Unikátní objev dostal české vědce na obálku časopisu Science. Zjistili, jak určit strukturu nanokrystalů

Číst článek

„Dali jsme se více do řeči a zjistila jsem, že pan profesor se věnuje slitinám, které jsou použitelné v lidském těle. Tak jsme našli průnik zájmů a začali jsme společně publikovat. Paralelně s publikační činností jsme začali vytvářet i slitinu," popsala Kunčická.

Právě americká strana teď zajistí patent pro slitinu. Už teď ale výsledky výzkumu zaujaly redakci vědeckého časopisu Progress in Materials Science, která je zařadila do dalšího čísla.

„Vychází 135 let a za celou tuto dobu se pouze šesti kolegům z České republiky podařilo v tomto časopise publikovat, přičemž dva kolegové jsou z naší fakulty a jsme na to patřičně hrdí a pyšní," potvrdila proděkanka Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství Vysoké školy báňské Adéla Macháčková.

Už teď se navíc o slitinu hlásí první zájemci, kteří chtějí materiál využít například k upevnění zubních korunek do čelistí.

Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme