Úspěch v genetickém výzkumu. Vědci vypěstovali ovčí embryo s lidskými buňkami

Pěstování lidských orgánů uvnitř zvířat se ze sci-fi vizí přiblížilo mnohem více realitě. Americkým vědcům se totiž podařilo vypěstovat ovčí embryo obsahující lidské buňky. Pomocí takového organismu by mohli vědci v budoucnosti geneticky produkovat orgány vhodné pro úspěšné transplantace. Zprávu o úspěchu vědců zveřejnil na svém webu britský deník The Guardian.

Tento článek je více než rok starý.

Austin (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavná klonovaná ovce Dolly

Ovce (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Geneticky vypěstované orgány přímo z buněk pacienta můžou být kompatibilní s jeho imunitním systémem a tělo je tak snáze přijme. Odmítání orgánů je totiž v současnosti jednou z největších překážek úspěšných transplantací. Lidské tělo rozezná, že jde o cizí tkán a začne se bránit. Lékaři poté odpor imunitního systému složitě překonávají.

Prasečí embryo s lidskými buňkami. Biologové poprvé vytvořili zárodek člověka a zvířete

Číst článek

Transplantace zvířecích orgánů do lidských těl už se několik let provádí, i když zpočátku nebyly přijímány především z etického hlediska. V poslední době však výzkum kráčí novou cestou a snaží se vypěstovat lidské orgány ve zvířatech.

Před rokem a půl přišel první významný úspěch, kdy se vědcům uvnitř krysy podařilo vypěstovat myší slinivku. Loni pak vznikla v laboratořích první lidsko-prasečí chiméra. Prasečí embrya, do nichž vědci vložili lidské kmenové buňky, byla schopna přežít, ale jednalo se vždy jen o jedno ze 100 000.

Tento týden stejný tým vědců představil v americkém Austinu na každoročním setkání The American Association for the Advancement of Science nový objev, lidsko-ovčí hybrid, u nějž již úspěšnost byla jedno životaschopné embryo na 10 000 dalších.

Navíc jsou ovčí i prasečí embrya geneticky modifikována tak, aby se jim nevyvinula slinivka, na jejímž místě by v budoucnu vědci mohli pěstovat potřebné lidské orgány.

jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme