Argentina a Mexiko budou vyrábět oxfordskou vakcínu proti covid-19. Dávka by měla stát 80 korun

Argentina a Mexiko budou vyrábět vakcínu proti nemoci covid-19 vyvinutou britskou firmou AstraZeneca ve spolupráci s vědci z Oxfordské univerzity. Přípravek je teď ve třetí fázi testování. Podpis příslušné dohody s britskou firmou oznámili ve středu prezidenti Mexika a Argentiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko sice tento týden oznámilo, že schválilo první očkovací látku proti nemoci covid-19, řada expertů o ní ale pochybuje | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Podle nich by měla být vakcína pro země Latinské Ameriky, s výjimkou Brazílie, dostupná v první polovině příštího roku. Brazílie má s britskou firmou AstraZeneca vlastní dohodu, informoval server BBC.

Ruská vakcína se do Evropské unie zřejmě nedostane. ‚Nemusí být bezpečná,‘ upozorňuje farmaceut

Číst článek

Vakcína by se měla vyrábět v laboratoři argentinské firmy mAbxience v Buenos Aires ve spolupráci s Mexikem. Na kontraktu se finančně podílí mexický podnikatel a jeden z nejbohatších lidí světa Carlos Slim. Díky jeho penězům bude podle argentinského prezidenta Alberta Fernándeze vakcína dostupná „za rozumnou cenu“, jedna dávky by podle něj měla stát maximálně čtyři dolary, tedy zhruba osmdesát korun. Rozdělovat by se vakcína měla podle něj „spravedlivě na žádost vlád“.

V Argentině se budou podle prezidenta nejprve očkovat lidé z rizikových skupin a zdravotníci.

V Latinské Americe, která má asi 650 milionů obyvatel, se potvrdilo už přes 5,7 milionu nakažených koronavirem SARS-CoV-2, z toho čtyři miliony lidí se uzdravily a na 225 500 pacientů v souvislosti s nákazou zemřelo.

Nejvíce odhalených případů eviduje největší země regionu Brazílie, kde se potvrdilo 3,16 milionu nakažených, z toho 104 200 pacientů v souvislosti s nákazou zemřelo. Země ale málo testuje, takže reálná čísla jsou vyšší; podle studie univerzity v Sao Paulu až šestkrát.

Mexiko, tedy druhá největší země Latinské Ameriky, je v této pandemii druhá nejvíce zasažená v regionu. Počet odhalených případů se tam blíží půl milionu. I tato země se 128 miliony obyvatel ale málo testuje. V počtu úmrtí s onemocněním covid-19, kterých je už více než 54 600, je Mexiko třetí na světě po Spojených státech, kde zemřelo kolem 166 tisíc lidí, a Brazílii. Argentina zažívá zřejmě vrchol epidemie, za poslední den tam přibylo 7663 odhalených případů nákazy, dosud se tak v této zemi potvrdilo na 268 600 nakažených.

Sto padesát vakcín

Ve světě zatím neexistuje schválená vakcína proti nemoci covid-19, kterou způsobuje koronavirus odhalený poprvé koncem loňského roku v Číně. Rusko sice tento týden oznámilo, že schválilo první očkovací látku proti novému typu koronaviru, řada expertů o ní ale pochybuje, protože byla vyrobena v krátkém čase a zřejmě nebyla testována na dostatečném množství lidí.

Evropská unie zajistila pro členské státy 300 milionů dávek vyvíjené vakcíny proti covidu

Číst článek

Nyní je ve světě v různých stupních vývoje kolem sto padesát možných očkovacích látek, zhruba osmnáct z nich se podle BBC už testuje na lidech v rámci klinických studií. Světová zdravotnická organizace považuje za nejslibnější očkovací látku firmy AstraZeneca, označovanou AZD1222. Podle časopisu The Lancet nemá vedlejší účinky a vyvolává imunitní reakci protilátky a T-buněk, jež jsou v lidském těle důležitým prvkem imunitního systému.

Brazílie chystá rovněž výrobu vakcíny od společnosti AstraZeneca, s níž už také podepsala smlouvu. Ve středu oznámilo vedení brazilského státu Paraná, že podepsalo memorandum s Ruskem o testování a možné výrobě jeho vakcíny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme