Vakcína proti koronaviru z Kostelce nad Černými lesy se nejspíš bude plnit v Německu, tvrdí Prymula

Ačkoli americká firma Novavax vyvíjející vakcínu proti koronaviru nového typu nedávno koupila pro jeho výrobu závod u Kostelce nad Černými lesy u Prahy, v Česku se vakcína zřejmě kompletovat nebude. České televizi to v neděli řekl epidemiolog a vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Jednotlivé dávky se budou zřejmě plnit v Německu, kde bude k české části vakcíny přidávána posilující látka vyráběná ve Švédsku, popsal.

Kostelec nad Černými lesy (Aktualizováno: 13:04 19. 7. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z vakcín proti novému typu koronaviru by se mohla v Rusku dostat do oběhu už v polovině srpna (ilustrační foto)

Jednotlivé dávky vakcíny se budou zřejmě plnit v Německu (ilustrační foto) | Foto: Anton Vaganov | Zdroj: Reuters

Česko zatím nemá s Novavaxem dohodu na odběru vakcín. „Zatím není fixována strategie, jak se ty látky budou dostávat do České republiky,“ uvedl Prymula k jednání s firmou Novavax.

Z podtextu jednání měl podle svých slov nicméně dojem, že určité dávky se do Česka dostanou. Epidemiolog dodal, že se vedou jednání s dalšími producenty, kteří mapují zájem o vakcíny.

V Česku je rekordních 4764 nakažených. Nejhorší situace je v Moravskoslezském kraji

Číst článek

Celosvětově podle podle Prymuly čtyři země zakoupily kapacitu výroby první avizované vakcíny, která bude vyráběna asi od října. „Od konce roku začne produkce dalších vakcín, které jsou nejblíže registraci, myslím si, že v první polovině příštího roku by se mohlo dostat i na nás,“ konstatoval.

S výrobcem, který zakoupil závod u Kostelce nad Černými lesy, jednali zástupci vlády dvakrát. Podle Prymuly šlo o jednání rámcové.

„Zatím není plnička, která rozplňuje vakcínu do jednotlivých stříkaček. V tuto chvíli to vypadá, že se vakcína bude rozplňovat v Německu, kde se bude přidávat posilující látka, aby měla vakcína větší imunitní odezvu, ta by měla přicházet ze Švédska,“ uvedl.

Už dříve Prymula uvedl, že by bylo dobré v Česku otestovat klíčové tři miliony lidí se zdravotním rizikem a postupně je rozšířit třeba o zdravotníky.

V Česku je nyní rekordních 4764 nakažených koronavirem. Zhruba o 30 případů tak bylo překonáno dosavadní maximum z první poloviny dubna. V sobotu laboratoře v ČR odhalily 113 nových případů, denní přírůstek popáté v řadě překročil stovku. Od března se v zemi nakazilo 13 855 lidí, vyléčilo se jich 8733, obětí je 358.

Podle Prymuly nárůst počtu případů s těžkým průběhem není tak velký, aby zatěžoval zdravotní systém tak, že by šlo hovořit o příchodu druhé vlny epidemie.

Stejně ohodnotil i denní nárůsty počtu nově nakažených, které nedosahují rizikových 300 až 400 případů za den.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme