Vánoce bez třpytek. Nebezpečné mikroplasty se s nimi dostávají do potravního řetězce, varují vědci

Plastové třpytky jsou součástí nejen vánočních ozdob, ale i balících papírů. Vědci přitom upozorňují na to, jak nebezpečné jsou tyto plasty pro životní prostředí a možná i pro lidské zdraví. Miniaturní plastové částice se totiž dostanou do oceánů, a pak potravním řetězcem na náš jídelníček.

Tento článek je více než rok starý.

Plymouth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoce, vánoční ozdoby, vánoční výzdoba, vánoční koule, vánoční stromek, vánoční stromeček (ilustrační foto)

Třpytky z ozdob se dostávají do oceánů a z nich do potravního řetězce | Foto: Anna Jadrná

Podle studie vědců z univerzity v Plymouthu se plastové mikročástice nacházely v tělech třetiny všech ryb, které byly v daném období uloveny nedaleko Velké Británie.

Přelom v léčbě rakoviny? Vědci objevili protinádorové účinky v léku pro alkoholiky

Číst článek

Podle mořské bioložky Winnie Courtene Jonesové se drobné plastové částice dostávají do potravního řetězce přes drobné živočichy a zooplankton. Přítomnost plastu ve škeblích potvrzuje i bioložka Sarah Dudasová z Centra pro výzkum měkkýšů. Mikroplasty její tým objevil ve všech škeblích, které zkoumal.

Vědci se rozhodli za zákaz používání třpytek bojovat a zatím jsou poměrně úspěšní. Třeba v americké Kalifornii se zákaz podařilo odhlasovat už před dvěma lety a v roce 2020 by měl vstoupit v platnost.

Mikrosplastové částice jsou kousky plastů menší než pět milimetrů. Kanál CBC informoval o výzkumu kanadských odborníků, kteří ve vodách v oblasti Britské Kolumbie naměřili koncentraci až 25 tisíc plastových částic na jeden metr krychlový vody.

Ke Kalifornii se postupně přidalo už šest dalších amerických států a podobný plán má i britská vláda. I přes tyto alarmující informace ale vědci uznávají, že zatím nejsou jednoznačné informace o tom, jaký dopad má přítomnost plastových částic na bezpečnost jídla.

Pomocnou ruku v otázce třpytek se vědcům rozhodla podat například britská síť školek Tops Day Nurseries. Místní personál se rozhodl, že dětem při tvoření vánočních přání nedovolí třpytky používat. A letos v létě přistoupili k zákazu třpytek třeba také organizátoři festivalu v americké Forecastlu.

Plastové částice se do vody ale samozřejmě nedostávají jen ze třpytek. Zdrojem tohoto znečištění je třeba i záměrně vyhozený plastový odpad nebo syntetické tkaniny, jejichž praním se uvolňují tisíce mikrovláken do odpadních vod.

Ondřej Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme