Vědecká pracoviště s testováním mohou pomoci, ale musí se hodně nového naučit, míní imunolog Čermák

Laboratorní testy už dlouho pomáhají lékařům vyznat se v původcích nakažlivých onemocnění. Jaká úskalí jsou spojena s odhalováním nového koronaviru SARS-CoV-2?

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratorní testy už dlouho pomáhají lékařům vyznat se v původcích nakažlivých onemocnění.

Laboratorní testy už dlouho pomáhají lékařům vyznat se v původcích nakažlivých onemocnění. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Provádíme mikrobiologickou diagnostiku infekčních onemocnění, tedy zpracováváme vzorky od pacientů a hledáme v nich mikroby,“ vysvětluje host Studia Leonardo primář Oddělení klinické mikrobiologie Thomayerovy nemocnice Pavel Čermák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Imunolog Pavel Čermák o přímém a nepřímém testování


Vědci mají dvě metody, kterými prokazují přítomnost patogenů ve vzorku. „Metodou přímou prokazujeme přítomnost původce nemoci, nepřímou zase reakci organismu na existenci původce onemocnění.“

Při prokazování přítomnosti koronaviru laboratoře používají nejčastěji metodu přímého zjišťování genetického materiálu PCR. 

„Nikdo neví, jak dlouho protilátky na covid-19 v lidském těle vydrží. Takže ten, kdo nemoc prodělal, bude v čínských rychlotestech vycházet jako pozitivní, a to hodně dlouho. “

Pavel Čermák

„Máme sice možnost i dělat protilátky proti viru, což jsou testy dovezené z Číny, ty jsou teď ale kritizovány. Jimi zachytíme člověka, který onemocnění má v akutní fázi, ale ještě lépe toho, který ho už prodělal.“

Existují ale také pacienti, kteří prodělali onemocnění covid-19 bez příznaků, nemuseli si vytvořit protilátky v tak velké míře, takže rychlotest je může ukázat jako falešně negativní, upozorňuje primář.


Problémem je obecný nedostatek materiálů a chemikálií. „My jsme vůbec nebyli vybaveni na nový koronavirus, muselo se čekat, až vzniknou diagnostické sety. To bylo poměrně rychle, ale nebylo jich dostatečné množství a není ani nyní.“

„Neustále sháníme u různých dodavatelů diagnostické sety. U SARS-CoV-2 máme na trhu velké množství diagnostických souprav, ale vše je vázáno na dovoz, i když to vypadá, že by se mohlo začít vyrábět i v České republice... Většinou máme zásoby na pár dní dopředu. “

Pavel Čermák

S testováním začínají pomáhat také vědecké instituce nebo ústavy Akademie věd. „Ty sice mají potřebnou techniku, ale nemají žádné kontroly kvality. Musí se také naučit pracovat s infekcí, což není jednoduché.“

Výzkum ale pracuje úplně jiným způsobem. „Musí se přizpůsobit tomu, že budou mít velikánské množství vzorků, což přináší obrovskou administrativu, také jde o dennodenní rutinní činnost a to je další nápor na pracovníky.“

„Přál bych si, aby tu byly metodiky, které mají široký záběr a zachytí širokou škálu patogenů, což je problém, ale doufám, že je přinese budoucnost,“ shrnuje Pavel Čermák.

Martin Srb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme