Vědci chtějí v Litoměřicích ukládat vyrobené teplo do země. Pomáhat by mělo během topné sezony

V Litoměřicích chtějí otestovat postup, který by mohl vést k revoluci v teplárenství. Vědci plánují získávat energii z různých obnovitelných zdrojů a získané teplo ukládat pod zem. Odtud by se pak mohlo v zimě opět čerpat a pomáhat během topné sezóny ve městě. Výsledky výzkumu mají sloužit i dalším městům v Česku při změně vytápění z uhelných tepláren.

Litoměřice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Systém chtějí vědci napojit na centrální systém zásobování teplem (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Víme, že když nejvíc svítí v létě, energie je relativně málo potřeba. Solární zisky tak musíme někam uložit. Energie se může uložit do zemních vrtů, do horninového prostředí. Prostě pod naše nohy,“ představuje projekt nového využití a uložení sluneční a zemské energie Antonín Tym z výzkumného infrastruktury RINGEN.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědci chtějí zkombinovat obnovitelné zdroje energie a vyrobené teplo ukládat do země. Poslechněte si reportáž Jana Bachoríka

Vědcům mají pomáhat i hybridní solární panely, ve kterých se kromě běžné výroby energie ještě ohřívá kapalina. Do země by se mohlo uchovávat i teplo z přebytečných kogeneračních plynových kotlů. V případě velkých přebytků energie plánují vědci i výrobu vodíku elektrolýzou.

Vědecký projekt už má reálné obrysy a potřeba na něj bude zhruba 1,5 miliardy korun. Peníze by mohly jít z tzv. fondu spravedlivé transformace, který má pomoci regionu s odchodem od těžby uhlí.

„Zdroje alokované pro Ústecký kraj budou ve výši 15,8 miliardy. Určeny jsou přímo na inovativní projekty, což tento projekt v Litoměřicích splňuje. Považuji ho za jeden z nejlépe připravených projektů v celé republice, nejen v Ústeckém kraji,“ uvedl pro Český rozhlas Sever litoměřický místostarosta a poslanec Karel Krejza (ODS).

Změna systému

Pokud se podaří vědcům v Geotermálním centru v Litoměřicích potvrdit jejich výzkum, chtějí za šest let napojit systém na centrální zásobování teplem. „Chceme ukázat, že toto je model, který lze aplikovat v dalších lokalitách, kde systém zásobování teplem je a je založen ve většině na uhlí, případně v kombinaci se zemním plynem. A ukázat, jak úspěšně řešit výrobu tepla, ale i kogenerační výrobu elektřiny,“ dodal Antonín Tym.

Výsledky bádání by mohla použít i další města a změnit tak dosavadní systém vytápění.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme