Vědci ověřují jednu z mutací koronaviru. Podle studie by mohla být nakažlivější než originální verze

Na celém světě v současnosti dominuje jedna z variant viru SARS-CoV-2, která se odlišuje od té, jež se jako první objevila na sklonku loňského roku v Číně. Vědci přitom zjistili, že tato obměna viru snáze proniká do lidských buněk, a je proto zřejmě nakažlivější než originální verze. Podle agentury AFP to tvrdí nová studie ve vědeckém časopise Cell, podle níž je však ještě potřeba tyto výsledky důkladněji ověřit.

Washington/Ženeva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koronavirus SARS-CoV-2 způsobující nemoc COVID-19 pod elektronovým mikroskopem na snímku z 13. února 2020 v r	NIAID Rocky Mountain Laboratories (RML) v USA.

Koronavirus SARS-CoV-2 způsobující nemoc COVID-19 pod elektronovým mikroskopem na snímku z 13. února 2020 v r NIAID Rocky Mountain Laboratories (RML) v USA. | Foto: NIAID Rocky Mountain Laboratories (RML), U.S. NIH | Zdroj: Wikimedia Commons (Public domain)

Tématu mutace se v pátek věnovala také Světová zdravotnická organizace (WHO), podle které změny vykazuje takřka 30 procent rozborů genomu koronaviru, k horšímu průběhu nemoci to ale nevede.

Evropská komise povolila podávání remdesiviru pacientům s těžkým průběhem nemoci covid-19

Číst článek

Koronavirus, stejně jako veškeré ostatní viry, neustále prochází mutacemi. Poté, co se SARS-CoV-2 rozšířil z Číny do Evropy, se tam stala dominantní jedna z jeho variant, kterou vědci označili D614G. Ta má vůči originálu drobnou odlišnost v DNA právě v místě, které ovlivňuje schopnost viru pronikat do lidských buněk.

Vědci sledují genetické mutace koronaviru po celém světě, zaznamenávají jejich genom a sdílejí je v databázi GISAID, jež nyní eviduje asi 58 000 různých genových sekvencí SARS-CoV-2.

Experimenty v laboratořích

Výzkumníci z univerzity v Sheffieldu a Dukeovy univerzity společně s pracovníky z laboratoře v Los Alamos v dubnu přišli na to, že varianta D614G v současnosti na světě dominuje a s jistým znepokojením si pak uvědomili, že její konkrétní mutace jí zřejmě činí více přenositelnou mezi lidmi. Svoje zjištění však museli ještě ověřit.

Čeští vědci jsou na obálce prestižního časopisu Science. Přidávali sodík do kapalného amoniaku

Číst článek

Analyzovali proto údaje od 999 pacientů hospitalizovaných v Británii kvůli covidu-19 a zjistili, že lidé nakažení zkoumanou variantou v sobě mají více virových částic. To se však nijak neodráželo na vážnosti jejich onemocnění, což bylo pro vědce povzbudivé.

Experimenty v laboratořích pak ukázaly, že D614G proniká do lidských buněk s tří až šestkrát větší účinnosti, než původní varianta koronaviru nalezená v Číně.

Neznámé faktory i náhoda

Vědci však upozorňují, že nálezy z laboratoře ještě nemusí věrně replikovat chování viru v reálném světě a jeho šíření populací. Z přísně vědeckého hlediska tak lze nyní pouze říci, že je varianta D614G nakažlivější, ale to nutně neznamená, že se mezi lidmi skutečně více šíří. Roli při rozšíření této varianty totiž mohly hrát také další neznámé faktory či pouhá náhoda.

Koronavirus sám neodejde. Nelze vyloučit, že zmutuje do méně patogenní podoby, míní biochemik

Číst článek

Nathan Grubaugh z Yaleovy univerzity se svými kolegy v jiném článku nicméně také poznamenal, že tato varianta viru v současnosti pandemii dominuje. „Je to zajímavý objev, který se možná dotýká milionů lidí, ale u nějž zatím neznáme jeho konečný dopad. Objevili jsme tento virus před půl rokem a spoustu dalších věcí o něm zase zjistíme v následujících šesti měsících,“ dodal.

Podobné závěry, jako přinesly výsledky studie, v pátek zmínila také hlavní vědecká pracovnice WHO Soumya Swaminathanová. Ta podle Reuters prohlásila, že takřka 30 procent rozborů vzorků genomu koronaviru vykazuje mutace.

Zároveň ale podle ní neexistuje žádný důkaz, který by ukazoval na závažnější průběh nemoci covid-19 u nakažených. Swaminathanová dodala, že WHO dosud získala 60 000 vzorků viru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme