Němečtí vědci zkoumali bezpečnost velkých akcí v době pandemie. Důležité jsou rozestupy a větrání

Německá univerzita v Halle provedla rozsáhlý experiment, s cílem najít nejbezpečnější podobu velkých akcí. Zorganizovala kvůli tomu hudební koncert, kde zkoumala šíření kapének v publiku. Za pomoci počítačově simulovaných scénářů vědci došli k závěru, že řešením je koncert s dostatečnými rozestupy mezi sedadly a kvalitním větráním.

Tento článek je více než rok starý.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První koncert Rammstein v Praze

(ilustrační foto) | Foto: Dita Wenigová

Experiment vědců z univerzity v Halle probíhal formou koncertu, na který přišlo asi 1600 dobrovolníků. Na akci vystoupil populární německý zpěvák Tim Bendzko, který je na špičce hitparád, koncertu se tak zúčastnilo mnoho jeho fanoušků.

Vědci z Akademie věd popsali, jak se koronavirus v těle maskuje. Objev pomůže se zacíleném léčby

Číst článek

V rámci experimentu se celé publikum muselo několikrát přesouvat po hale. Vědci pouštěli dýmovnice, aby zjistili, jak v hale cirkuluje vzduch. Všechna data pak zpracovali pomocí počítačů a simulovali tři scénáře. Koncert bez jakýchkoli omezení, akci s povinnými rouškami anebo s omezeným počtem návštěvníků.

Roušky jen u vchodu

Podle vědců je nejlepším řešením koncert, kde musí všichni návštěvníci sedět a mezi sedaly mít dostatečné rozestupy. Je důležité, aby byla v síni dobrá vzduchotechnika a neustále se větralo. Roušky pak mají být povinné pouze u vchodu, kde se tvoří fronty. Kvůli rozestupům v publiku, už potom nebudou potřeba. Za těchto podmínek je koncert údajně ještě bezpečnější než některé každodenní aktivity.

V Německu se již od jara nesmí pořádat žádné velké koncerty, akce tak byla v tomto ohledu výjimečná. Podle vědců se návštěvníci chovali vzorně, mnoho z nich si roušky nasazovalo dobrovolně i v místech, kde nebyly povinné, a sami hleděli na dodržování rozestupů.

Jde o první studii, která navrhuje konkrétní podobu masových akcí. Opírá se při tom o všechna dosavadní zjištění o koronaviru a také o experimenty s dobrovolníky. Konceptem se mají inspirovat hlavně pořadatelé koncertů nebo například divadelníci, kteří jsou v Německu kvůli pandemii už celé měsíce omezení.

Václav Jabůrek, onz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme