Současná vlna veder má příčinu v globálním oteplování, tvrdí vědci. Extrémů má přibývat

Rekordní teploty ubíjí střední Evropu, sucho a požáry sužují Švédsko a další jinak chladné severní oblasti, Baltské moře v Polsku zelená kvůli sinicím. Extrémy letošního léta jsou podle vědců důsledkem klimatických změn. Zprávu v pondělí zveřejnil web Deutsche Welle.

Bonn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na konci srpna a po většinu září bude teplo (ilustrační foto)

Letní vedra (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Změna klimatu obecně zvýšila pravděpodobnost současných vln horka na dvojnásobek,“ uvádí Geert Jan van Oldenborgh z Meteorologického ústavu v Nizozemsku, který je jedním z šesti institucí podílejících se na projektu World Weather Attribution (WWA). Ten analyzuje možné vazby mezi změnami klimatu a extrémním počasím.

Loňský rok byl jeden z nejteplejších v dějinách měření. Je o stupeň tepleji než před 118 lety

Číst článek

Díky nejmodernějším klimatickým modelům mohou vědci vypočítat pravděpodobnost výskytu jednotlivých extrémů v počasí. Pracují se statistickou pravděpodobností, stejně jako tomu je v epidemiologii, kde se podobně spojuje kouření s rakovinou.

„Kouření nikdy není jediným důvodem. Pravděpodobnost vzniku rakoviny se kvůli němu ale zvyšuje,“ říká Friedrike Otto, výzkumný pracovník Institutu pro změnu životního prostředí na univerzitě v Oxfordu a další ze členů WWA.

Pravděpodobnost extrému je dvojnásobná

K určování této pravděpodobnosti vědci porovnávají aktuální stav Země s jejím modelem bez skleníkových plynů způsobených člověkem. V Kodani tímto způsobem zjistili, že vlny veder, jako je ta letošní, se vrací pravidelně každých 7 let. Na planetě nedotčené lidmi by tyto extrémní teploty přicházely v intervalu 35 let.

Ze srovnání sedmi evropských meteorologických stanic vyplývá, že se kvůli skleníkovým plynům zvýšila pravděpodobnost extrémního počasí dvojnásobně.

WWA zatím poskytla jen analýzu průběžných výsledků, aby veřejnosti pomohla pochopit současnou situaci v Evropě. Kompletní výsledky budou, stejně jako předchozí analýzy této instituce, zveřejněny formálně ve vědeckých časopisech.

Aktuální vlny veder s epicentrem na severu Evropy zachycuje analýza WWA:

Teple a nepředvídatelně

Na otázku, jestli se má Evropa v budoucnu připravit na více výkyvů počasí, mají vědci poměrně jednoznačnou odpověď.

„Extrémní teplo, jako je to aktuální, bude stále častější a intenzivnější. Souvisí to s tím, jak se postupně otepluje i celá planeta,“ vysvětluje pro DW Andrew King z melbournské univerzity.

Podnebí ale není jen teplejší, stává se i stále více nepředvídatelným. Podle Friedrika Otta se proměnlivost těchto extrémních jevů zvýší.  Zatímco letos zažíváme úmorné horko, příští rok mohou být v hlavní roli srážky.

„Nebezpečné je na změně klimatu to, že sami nejsme ke změnám moc přizpůsobeni,“ dodává Otto.

bej Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme