Svítící vesta, chytré boty. Vědci z Plzně vymysleli pomůcky, které pomůžou pracovníkům různých odvětví

Výstražnou pracovní vestu s aktivním osvětlením využívajícím solární energii, rukavice s osvětlením a boty chránící před krokovým napětím vyvíjejí výzkumníci v Regionálním inovačním centru elektrotechniky při elektrotechnické fakultě Západočeské univerzity. Chytré ochranné pomůcky zvýší bezpečnost pracovníků ve stavebnictví, energetice a dalších odvětvích. Vesta by se na trh mohla dostat ještě letos, řekla mluvčí univerzity Šárka Stará.

Plzeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstražnou pracovní vestu s aktivním osvětlením využívajícím solární energii vyvíjejí výzkumníci v Regionálním inovačním centru elektrotechniky při elektrotechnické fakultě Západočeské univerzity.

Výstražnou pracovní vestu s aktivním osvětlením využívajícím solární energii vyvíjejí výzkumníci v Regionálním inovačním centru elektrotechniky při elektrotechnické fakultě Západočeské univerzity. | Zdroj: ČTK/PR/Západočeská univerzita v Plzni

Vesta, kterou ocení stavbaři, silničáři, policisté nebo školy, má aktivní osvětlovací systém se světlovodnými vlákny a LED diodami. „Liniové světlo je ve tmě lépe vidět než světlo bodové a světlovodná vlákna jsou navíc energeticky úsporná,“ řekl Radek Soukup, který se v RICE podílel na vývoji. Inovativní jsou flexibilní fotovoltaické panely na zadní části, které dobíjí akumulátor pro napájení systému osvětlení. „Mimo dosah slunečního záření vydrží vesta svítit přibližně 20 hodin,“ uvedl.

V listopadu zemřelo v Česku při nehodách 45 lidí. Na vině jsou především 'neviditelní' chodci

Číst článek

Myšlenka vytvořit chytrou vestu vznikla ve spolupráci Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) s plzeňskou firmou Applycon. „Chtěli jsme využít víc než jen svícení světlovodnými vlákny. Do vesty je proto vložena inteligence v podobě energy harvesting systému, který získává energii z fotovoltaických článků,“ řekl jednatel Applyconu Milan Baxa. Vesta má podle něj i automatické spínání osvětlení a její důležitou funkcí je signalizace nouzového stavu.

„Zajištění bezpečnosti pomocí aktivního osvětlení je v současnosti celosvětový trend a zabývají se jím významné globální firmy,“ řekl Baxa. Aktivní technologie je podle něj přenositelná i na jiné typy oděvů, včetně módních. Vědci z RICE už spolupracovali s francouzskou módní návrhářkou Elisabeth de Senneville.

Aktivní osvětlovací systém využily RICE a Applycon také u pracovní rukavice. Světlo je integrované v palcové části a je užitečné v situaci, kdy je potřeba osvítit nějaké místo zdola. „Při svícení čelovou svítilnou nebo jiným vnějším zdrojem si pracovník rukou stíní,“ vysvětili Robert Vik z RICE. Rukavice má akumulátor, který lze bezdrátově dobíjet. Využívat ji mohou například automechanici.

Třetím produktem, který je ve fázi prototypu, jsou boty, které mají v podešvi tři integrované elektrody pro snímání krokového napětí. Jsou vyrobené ze speciálního vodivého syntetického kaučuku s přimíchanou kovovou střiží. Uživatele upozorní bota na přítomnost nebezpečné úrovně krokového napětí nejprve blikající diodou a při vyšší hodnotě napětí zvukem. Elektrody jsou napojené na vyhodnocovací elektroniku, která je na jazyku. Boty vznikly ve spolupráci s firmou Holík International.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme