Svítící vesta, chytré boty. Vědci z Plzně vymysleli pomůcky, které pomůžou pracovníkům různých odvětví

Výstražnou pracovní vestu s aktivním osvětlením využívajícím solární energii, rukavice s osvětlením a boty chránící před krokovým napětím vyvíjejí výzkumníci v Regionálním inovačním centru elektrotechniky při elektrotechnické fakultě Západočeské univerzity. Chytré ochranné pomůcky zvýší bezpečnost pracovníků ve stavebnictví, energetice a dalších odvětvích. Vesta by se na trh mohla dostat ještě letos, řekla mluvčí univerzity Šárka Stará.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstražnou pracovní vestu s aktivním osvětlením využívajícím solární energii vyvíjejí výzkumníci v Regionálním inovačním centru elektrotechniky při elektrotechnické fakultě Západočeské univerzity. | Zdroj: ČTK/PR/Západočeská univerzita v Plzni

Vesta, kterou ocení stavbaři, silničáři, policisté nebo školy, má aktivní osvětlovací systém se světlovodnými vlákny a LED diodami. „Liniové světlo je ve tmě lépe vidět než světlo bodové a světlovodná vlákna jsou navíc energeticky úsporná,“ řekl Radek Soukup, který se v RICE podílel na vývoji. Inovativní jsou flexibilní fotovoltaické panely na zadní části, které dobíjí akumulátor pro napájení systému osvětlení. „Mimo dosah slunečního záření vydrží vesta svítit přibližně 20 hodin,“ uvedl.

V listopadu zemřelo v Česku při nehodách 45 lidí. Na vině jsou především 'neviditelní' chodci

Číst článek

Myšlenka vytvořit chytrou vestu vznikla ve spolupráci Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) s plzeňskou firmou Applycon. „Chtěli jsme využít víc než jen svícení světlovodnými vlákny. Do vesty je proto vložena inteligence v podobě energy harvesting systému, který získává energii z fotovoltaických článků,“ řekl jednatel Applyconu Milan Baxa. Vesta má podle něj i automatické spínání osvětlení a její důležitou funkcí je signalizace nouzového stavu.

„Zajištění bezpečnosti pomocí aktivního osvětlení je v současnosti celosvětový trend a zabývají se jím významné globální firmy,“ řekl Baxa. Aktivní technologie je podle něj přenositelná i na jiné typy oděvů, včetně módních. Vědci z RICE už spolupracovali s francouzskou módní návrhářkou Elisabeth de Senneville.

Aktivní osvětlovací systém využily RICE a Applycon také u pracovní rukavice. Světlo je integrované v palcové části a je užitečné v situaci, kdy je potřeba osvítit nějaké místo zdola. „Při svícení čelovou svítilnou nebo jiným vnějším zdrojem si pracovník rukou stíní,“ vysvětili Robert Vik z RICE. Rukavice má akumulátor, který lze bezdrátově dobíjet. Využívat ji mohou například automechanici.

Třetím produktem, který je ve fázi prototypu, jsou boty, které mají v podešvi tři integrované elektrody pro snímání krokového napětí. Jsou vyrobené ze speciálního vodivého syntetického kaučuku s přimíchanou kovovou střiží. Uživatele upozorní bota na přítomnost nebezpečné úrovně krokového napětí nejprve blikající diodou a při vyšší hodnotě napětí zvukem. Elektrody jsou napojené na vyhodnocovací elektroniku, která je na jazyku. Boty vznikly ve spolupráci s firmou Holík International.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme