Zemřel ruský vědec a dlouholetý člen Dumy Alfjorov. Dostal Nobelovu cenu za fyziku

Ve věku 88 let zemřel v Petrohradu ruský vědec, nositel Nobelovy ceny za fyziku a dlouholetý člen ruského parlamentu Žores Alfjorov. S odvoláním na sobotní sdělení jeho manželky o tom informovaly světové agentury. Ocenění od Švédské akademie věd obdržel spolu se dvěma Američany v roce 2000 za přínos k vývoji laserových technologií.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve věku 88 let zemřel v Petrohradu ruský vědec, nositel Nobelovy ceny za fyziku a dlouholetý člen ruského parlamentu Žores Alfjorov | Foto: Sergei Karpukhin | Zdroj: Reuters

Alfjorov pracoval ve fyzikálně technickém ústavu v Petrohradě a byl členem ruské akademie věd. Svým výzkumem přispěl spolu s americkými vědcem Herbertem Kroemerem k vývoji polovodičů, které mohou být využity v superrychlých počítačích. Jeho práce mu vynesla řadu vědeckých ocenění a čestných členství ve výzkumných institucích včetně americké akademie věd.

Narodil se 15. března 1930 v běloruském Vitebsku a vystudoval fakultu elektrotechniky Leningradského elektrotechnického institutu. Jméno dostal po francouzském socialistovi Jeanu Jaurèsovi. Jeho starší bratr Karl pojmenovaný po německém filozofovi a teoretikovi komunismu Marxovi byl zabit ve druhé světové válce.

Alfjorov byl přesvědčeným komunistou a za tuto stranu zasedal i v ruské Státní dumě (dolní komoře parlamentu). V roce 2002 se kvůli „antikomunistické hysterii“ vzdal křesla předsedy podvýboru pro vědu. Antikomunismus označil za první náznak fašismu.

„Znalost je moc, ale moc musí být založená na znalostech,“ řekl ve své děkovné řeči při převzetí Nobelovy ceny. Dodal, že fyzika lidstvu ve 20. století přinesla věci dobré i zlé, a varoval před zneužitím masmédií, když se dostanu do špatných rukou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme