Vědci a technici obdrželi ceny Česká hlava 2010

Soutěž v oblasti české vědy a techniky, známá jako Česká hlava, má své letošní laureáty. Hlavní Národní cenu vlády získal uznávaný virolog světového významu Jan Svoboda, který objasnil životní cyklus virů vyvolávajících rakovinu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas uděluje hlavní cenu soutěže Česká hlava profesoru Janu Svobodovi

Premiér Petr Nečas uděluje hlavní cenu soutěže Česká hlava profesoru Janu Svobodovi | Zdroj: ČTK

Cena Invence za mimořádný vědecký počin posledních let byla letos udělena profesorům Vladimíru Maříkovi a Michalu Pěchoučkovi za výzkum v oblasti aplikací multiagentních technologií a jejich přenos do průmyslové praxe.

Jak v pořadu Stalo se dnes vysvětlil jeden z oceněných, Michal Pěchouček, pod pojmem multiagentní systémy se skrývá speciální skupina počítačových programů, které disponují prvky umělé inteligence. „A důležité je to, že se tyto programy umí spolu dorozumět. Umí spolupracovat, takže jinak ovlivňovat své chování. A právě tímto sociálním aspektem umělé inteligence se ve své práci zabývám,“ přiblížil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výzkumu aplikací multiagentních technologií jsme ve Stalo se dnes hovořili s profesorem Michalem Pěchoučkem.

Pěchouček je také spoluzakladatelem takzvané české školy vývoje multiagentních systémů a jak sám uvedl, škola patří mezi deset nejlepších pracovišť na světě. „S tím, že se odlišujeme od těch klasických škol, kde se akcentuje základní výzkum, primárně svým silným aplikačním akcentem,“ dodal.

Výzkum financují americké agentury

Připomněl, že výzkum financují americké agentury jako je NASA nebo Úřad pro námořní výzkum. „Ale největší uplatnění mají naše systémy v agentuře pro řízení letového provozu v USA, kde se naše technologie používají primárně proto, aby šlo modelovat nové způsoby řízení letového provozu v budoucnosti. Kdy je potřeba zcela dramaticky zvýšit kapacitu i flexibilitu provozu letišť,“ uvedl.

Multiagentní systémy přispěly také k simulaci chování pirátů v Adenském zálivu. „V tomto projektu jsme vymýšleli programy, které dokáží co nejlépe naplánovat takový průplav Adenským zálivem, který může minimalizovat riziko přepadení piráty,“ řekl.

Doplnil, že se ale zatím jedná pouze o výzkumnou práci. „A nebyl jsem informován, že by nějaká agentura nasadila tyto algoritmy v praxi, nicméně některé pojišťovací společnosti mají o tyto systémy velký zájem,“ dodal.

Další ceny

Cenou, udělovanou slavným českým vědcům v zahraničí, je Patria. „Cenu Patria dostává původem český vědec, který se významně uplatnil v zahraničí. Je jím profesor František Tureček ze Seattlu, odborník v oblasti hmotnostní spektrometrie,“ oznámila předsedkyně soutěžní poroty Eva Syková.

Cenu Industrie získala společnost Lasak s.r.o. za unikátní povrchovou bioaktivní úpravu zubních implantátů a cenu Doctorandus obdržel magistr Jaromír Chalupský, který se zabýval genovými lasery.

„Cena Gaudeamus byla udělena doktorce Markétě Růčkové z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, porota ocenila její práci ‚Studenti Jednoty bratrské na počátku 17. století‘,“ doplnila Syková.

Zuzana Filípková, Katarína Brezovská, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme