Liškám na předměstí se zmenšuje mozek a mění čenich, zjistili vědci

Lišky na předměstí vypadají jinak než lišky venkovské. Plyne to ze studie několika britských a amerických univerzit. Vědci zjistili, že se liškám žijícím po generace ve městech zmenšuje mozek a samci s kratším a širším tvarem čenichu začínají více podobat samicím.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liška (ilustrační foto)

Liška (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay
Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si Laboratoř Martiny Maškové o tom, jak se mění lišky, když žijí v blízkosti lidí

To, že liška má tendenci bydlet u lidských sídel, není žádné tajemství. S nadsázkou to ztvárnil mimo jiné Josef Lada v příbězích o chytré kmotře lišce. Změny, které nastaly u lišek, poté co před více než sto lety začaly osídlovat města, ale opravdu zčásti připomínají ty, kterými v evoluci prošla zvířata, která zdomácněla.

„Liška je druh všežravce, který je velmi přizpůsobivý, i v přírodě se živí velmi různorodou potravou,“ říká etolog Marek Špinka. Upozorňuje, že změna vzhledu a chování lišek v příměstských zónách souvisí s odlišným jídelníčkem.

Studie, které porovnávají lišky na předměstích Londýna a ve vzdálenějším okolí, prokázala, že u městských populací se samci začínají podobat samicím. Čenichy se jim zkracují a rozšiřují, ke shánění potravy totiž víc potřebují čich než jiné smysly. „Čím dál víc se živí odpadky a zbytky,“ říká odborník na chování zvířat.

Hlídač nory

Na venkově bývá liščí životný styl odlišný. Samec a samice plní tradiční, odlišné úlohy. „Lišák víc hlídá noru oproti nepřátelům, proto vidíme rozdíl v morfologii lebky,“ vysvětluje vědec.

Venkovský lišák má přední část čenichu více prodlouženou, protože chytá pohyblivou kořist. Vědec dodává, že lišky si nejsou vždycky věrné, ale dlouhodobě žijí v párech.

K podobným závěrům jako britští vědci došli pár měsíců před nimi i němečtí badatelé. Studie ze začátku března prokázala, že lišky žijící na předměstí Berlína se začínají vzhledem i chováním lišit od těch v okolním Braniborsku.

Norek, nutrie a další. Zvířat nepůvodních druhů v Libereckém kraji přibývá, myslivci je smí lovit

Číst článek

Vlak jako bariéra

Venkovské a lišky z předměstí někdy oddělují železnice, řeky nebo i lidská sídla, od nichž si drží odstup. Jejich populace se proto málo kříží. Odlišný způsob života můžou provázet i nepatrné změny fyzické.

„Městské lišky se dnes už pohybují a získávají potravu na stokrát menším území než venkovské lišky a část dovednosti se předává od rodičů potomkům,“ upozorňuje badatel.

Sklopené uši

Studie z Ruska na stříbrných liškách ukazují, že když lidé z dané populace lišek systematicky vybírají pro další chov ty krotší z nich, lišky se začínají vzhledem a chováním měnit. Tento proces připomíná zdomácnění psa.

Mezinárodní vesmírná stanice sleduje chování zvířat. Mohou pomoci s varováním před katastrofou

Číst článek

„Jsou flekaté, mají kratší kožich, sklopené uši a jsou méně agresivní,“ popisuje Marek Špinka.

Vědec ale zároveň upozorňuje, že lišky nemají takové sociální nadání jako psi. Jejich příbuzný vlk je hodně skupinové zvíře:

„Lišky jsou párová nebo individuální zvířata. Asi nikdy bychom v nich nenašli tak dobrého přítele člověka, jako je pes,“ říká etolog.

Ve vztahu lišek k člověku podle něj zatím přetrvává odstup, který pěkně vystihuje rčení o odlehlých místech, kde lišky dávají dobrou noc.

Poslechněte si celou Laboratoř o tom, jak se lišky mění v přítomnosti člověka, jak působí na zvířata zemětřesení a o přátelství běluh severních.

Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme