Vesmír, nejstarší vědecký časopis u nás, slaví 140 let existence

Před 140 lety, 3. května 1871, vyšlo v Praze první číslo časopisu Vesmír. Čtrnáctideník vydal v pronajatém bytě v pražské Lípové ulici vlastním nákladem a ve vlastní redakci 27letý student medicíny Václav Kumpošt. Vesmír vychází s přestávkami dodnes, je nejstarším vědeckým časopisem v Česku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Rousek: Vesmírný architekt

Tomáš Rousek: Vesmírný architekt

Do prvního čísla Kumpošt napsal: „Pěstování věd přírodních v rozměrech nejširších je životní otázkou naší! Nevylučujem z programu svého žádný odbor vědy přírodní, byť laikovi sebe obtížnějším a nepřístupnějším býti se zdál; přední snahou naší bude podávati pokud možno nejširší rozhled do nejnovějších pokroků přísných věd spůsobem populárním, každému pochopitelným, zajímavým a poučným.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivan Boháček Vesmír.mp3

Časopis Vesmír vznikl v reakci na doznívající Národní obrození. Podle vedoucího jeho redakce Ivana Boháčka také Vesmír vznikal v době velkého vědecko technického pokroku: „Společnost měla téměř dojem, že stačí vyřešit ještě několik posledních problémů a ten dosažený pokrok vyřeší i problémy sociální. Tohle všechno zmizelo s první světovou válkou a dá se říct, že už se to nikdy nevrátilo.“

Časopis se odmlčel od roku 1906 do roku 1923. V tomto roce, krátce po vzniku Československé republiky, se Alois Rašín obrátil na tehdejšího profesora University Karlovy Bohumila Němce s tím, že má-li být národ ekonomicky úspěšný, je zapotřebí aby měl časopis tohoto typu.

Vesmír se v období profesora Němce a profesora Matouška zaměřil hlavně na středoškoláky. Když v roce 1952 vznikla Akademie Věd, tak časopis Vesmír začala vydávat ona a změnila zaměření na vysokoškoláky a akademiky.

Šéfredaktor časopisu Vesmír Ivan Boháček nemá pocit, že by Vesmíru v České republice hrozil konkurenční tlak například ze strany časopisů jako je National Geographic: "National Geographic pro nás není konkurence svým zaměřením, je to časopis,který je založen na naprosto perfektních obrázcích a tématům, kterým se věnujeme my, se věnuje jen okrajově."

Helena Berková, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme