Americká astronautka překonala rekord v délce pobytu ve vesmíru. Gratuloval jí sám Trump

Jeden rok a 109 dní – tolik času už dohromady strávila ve vesmíru americká astronautka Peggy Whitsonová. Zlomila tak dosavadní rekord a k tomu jí před necelou hodinou telefonicky až na Mezinárodní vesmírnou stanici poblahopřál americký prezident Donald Trump s dcerou Ivankou.

Vesmír Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Astronautka Peggy Whitsonová

Astronautka Peggy Whitsonová | Foto: NASA

Whitsonová s Trumpem spolu mluvili zhruba 20 minut. Lidé mohli hovor sledovat na webových stránkách NASA. Ta ho navíc ve spolupráci s ministerstvem školství vysílala do škol, muzeí a dalších příhodných míst po celých Spojených státech amerických i jinde ve světě.

Peggy Whitsonové, toho času na Mezinárodní vesmírné stanici, poblahopřál prezident Donald Trump z Oválné pracovny společně s dcerou Ivankou a americkou astronautkou Kate Rubinsovou, která se z ISS nedávno vrátila.

Prezident Trump na začátku jejich rozhovoru zažertoval o tom, že má s Mezinárodní vesmírnou stanicí dobré spojení díky kvalitnímu americkému vybavení, které funguje, což prý není vždycky snadné.

Whitsonové se pak například ptal na to, co se můžeme naučit díky pobytu ve vesmíru. Astronautka mu stručně vyložila, jaké výzkumy se na ISS provádějí. Většina z nich se podle ní soustředí na účinky stavu beztíže na lidské tělo.

Kromě toho NASA vyvíjí technologie použitelné při dlouhodobých misích a soustředí se hodně také na systémy podpory života, které by jednou mohly lidem umožnit strávit ve vesmíru mnohem víc času.

Whitsonová se do historie americké kosmonautiky zapsala už dříve – byla totiž první ženou, která kdy velela Mezinárodní vesmírné stanici. V této pozici už sloužila dokonce dvakrát. Poprvé to bylo v roce 2008, funkci velitelky zastává i na současné misi. Ani to ale ještě není všechno - tahle Američanka totiž vystoupila do volného prostoru víckrát než kterákoliv jiná žena, která se dostala do vesmíru.

Podle plánů NASA se domů na Zemi vrátí až v září, takže rekord v celkovém počtu dní strávených ve vesmíru ještě značně vylepší. Až se vrátí, bude mít na kontě přes 650 dní. Do té doby zvedne laťku i v další už zmíněné „disciplíně" – na květen už má totiž naplánovaný další výstup do volného prostoru.

 

Tea Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme