Americké astronautky letos poprvé vystoupily do volného prostoru, vně stanice vyměnily baterie

Americké astronautky Jessica Meirová a Christina Kochová ve středu během prvního výstupu do volného prostoru letošního roku nahradily vně Mezinárodní vesmírné stanice nikl-vodíkové baterie novými, lithium-iontovými. Jejich směna ve vakuu, při které dokončily všechny stanovené úkoly, trvala 7 hodin a 29 minut, což bylo o hodinu déle, než americký Národní úřad pro letectví a vesmír předpokládal.

Tento článek je více než rok starý.

Video Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstup, který bylo možné živě sledovat na internetu, obě astronautky zahájily ve 12.35 SEČ. Zpět na Mezinárodní vesmírnou stanici se vrátily ve 20.04 SEČ.

Úklid kolem Země: Češi chtějí na oběžné dráze hledat i velmi drobné kosmické smetí

Číst článek

Meirová a Kochová spolu pracovaly ve vakuu už loni 18. října. Tehdy to byla vůbec první práce čistě ženského týmu v otevřeném kosmu. Úspěšně při ní splnily úkol nahradit regulátor napájení, který nečekaně vypověděl službu.

Meirová s Kochovou společně vystoupí z Mezinárodní vesmírné stanice v pondělí 20. ledna, kdy je čeká dokončení instalace lithium-iontových baterií, jež akumulují energii generovanou solárními panely.

Zatímco pro Meirovou se jednalo o druhý pracovní výstup z ISS, pro Kochovou to byl již pátý výstup. Kochová pobývá na oběžné dráze kolem Země více než 300 dní, na stanici je od loňského 15. března. A 28. prosince se dokonce stala rekordmankou mezi ženami, pokud jde o dobu strávenou nepřetržitě ve vesmíru.

Jestliže práce Kochové a Meirové na výměně baterií půjde v pondělí podle plánu, plánuje americká vesmírná agentura během ledna uskutečnit i třetí výstup do volného prostoru. Při něm by astronaut NASA Andrew Morgan a jeho kolega z Evropské vesmírné agentury Luca Parmitano, který je v současné době velitelem posádky orbitálního komplexu, měli společně dokončit instalaci nového chladicího zařízení detektoru kosmického záření, tedy Alfa magnetického spektrometru.

Šestičlennou posádku ISS nyní vedle Kochové, Meirové, Morgana a Parmitana tvoří ještě ruští kosmonauti Alexandr Skvorcov a Oleg Skripočka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme