Andrew si dá po návratu z vesmíru svíčkovou a české pivo, říká manželka amerického astronauta

Americký astronaut Andrew Feustel je na své třetí vesmírné misi na oběžné dráze. Na vesmírnou stanici se s ním opět dostaly i věci z Česka. Ke Krtečkovi a Písním kosmickým teď přibyl i obrázek, který nakreslil nacisty popravený židovský chlapec z Prahy. Feustelova manželka Indira, která má české kořeny, nyní pobývá v Praze.

Rozhovor Praha/ISS Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Astronaut Andrew Feustel a manželka Indira Feustelová (archivní foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Rozhovor Indiry Feustelové s Radiožurnálem proběhl v jedné z pražských kaváren a odehrával v češtině.

Mluvíte krásně česky. Pořád se učíte češtinu?
Dva roky po sobě jsem dělala šestitýdenní intenzivní kurz. Teď jsem v Česku jen na měsíc. Doufám, že se sem příští rok znovu vrátím.

Přehrát

00:00 / 00:00

Andrew si dá po návratu z vesmíru svíčkovou a české pivo, říká manželka amerického astronauta. Rozhovor natáčela Jitka Štichauerová

Pořád pracujete?
Ano, jsem logopedka. Andrew lítá do vesmíru a já pomáhám tady na Zemi.

Svůj let si určitě hodně užívá. Jaké to je, když se poté vrací domů?
Šest týdnů musí dělat hodně lékařských testů – krev, svaly. Všechno musí být (po návratu, pozn. red.) v pořádku.

Máte nějaký zvyk, když se vrátí domů?
Moje teta Mirka z Plzně dělá moc dobrou svíčkovou. A maminka také. Koláče a takové věci. Mám recepty a musím to dělat doma.

A na to se těší?
Ano, a musím mít pro Andrewa české pivo.

Indira Feustelová (vllevo), manželka amerického astronauta Andrewa Feustela, při rozhovoru v jedné z pražských kaváren | Foto: Jitka Štichauerová | Zdroj: Český rozhlas

Feustel na Mezinárodní vesmírné stanici

Andrew Feustel je s Českem spjatý právě přes svoji manželku Indiru, jejíž matka Alena pochází ze Znojma, otec pak z Indie. Dvaapadesátiletý americký astronaut je od konce března na Mezinárodní vesmírné stanici, kam spolu s dalšími dvěma členy posádky doletěl v kosmické lodi Sojuz MS-08.

Sojuz zakotvil u vesmírné stanice. Astronaut vezl Krtečka i obrázky dětí z terezínského ghetta

Číst článek

Při prvních dvou letech do kosmu měl u sebe básnickou sbírku Jana Nerudy Písně kosmické, českou vlajku a také postavičku Krtečka z dětského animovaného seriálu výtvarníka Zdeňka Milera. Figurka se nyní v menším provedení vrátila do vesmíru znovu.

Kromě Krtečka má s sebou Feustel kopii titulní stránky z časopisu Vedem, který vydávali chlapci v židovském ghettu vytvořeném nacisty za druhé světové války v Terezíně, a také kopii obrázku Měsíční krajina.

Nakreslil ho čtrnáctiletý Petr Ginz, který Vedem založil a v terezínském ghettu dva roky žil, než ho nacisté v září 1944 zavraždili v osvětimském táboře.

Kopii stejné kresby už do vesmíru vynesl izraelský kosmonaut Ilan Ramon v roce 2003. Při sestupu atmosférou v raketoplánu Columbia ale i s ostatními členy posádky zahynul.

Americký astronaut Andrew Feustel | Zdroj: NASA

Jitka Štichauerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme