Mise Artemis: NASA ohlásila na sobotu další pokus o start rakety na Měsíc

Americká vesmírná agentura NASA oznámila, že se v sobotu pokusí o nový start rakety Space Launch System na Měsíc, uvedla ve středu agentura AP.

Kennedyho vesmírné středisko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketa Space Launch System s modulem Orion

Raketa Space Launch System s modulem Orion | Foto: Joe Skipper | Zdroj: Reuters

Pondělní zahájení bezpilotní mise Artemis selhalo kvůli technickým potížím. Původně NASA uváděla, že se odložený start bude moci uskutečnit v pátek nebo v pondělí.

Raketa Space Launch System měla v pondělí vynést modul Orion na jeho šestitýdenní cestu k Měsíci. Start byl ale odložen kvůli potížím s přívodem paliva do motoru.

Mise Artemis je zkouškou cesty na Mars, míní popularizátor kosmonautiky

Číst článek

Vedoucí mise uvedli, že pracují na odstranění potíží na dosud nejsilnější raketě vyrobené vesmírnou agenturou. Změnit se má také postup při chlazení motoru před startem.

Zkušební let za 4,1 miliardy dolarů (100 miliard korun) je úvodním dějstvím programu NASA Artemis, který má do konce tohoto desetiletí vrátit člověka na Měsíc.

V rámci chystaných misí mají na jeho povrchu stanout i první žena a první člověk jiné než bílé pleti. Při testovací misi zatím čtyřmístný modul Orion obsadí jen figuríny pokryté bezpočtem senzorů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme