‚Malý krok pro člověka, ale velký skok pro ovce.‘ S první misí Artemis poletí k Měsíci i ovečka Shaun

Na palubě lodi Orion poletí během první mise k Měsíci i ovečka Shaun. Oblíbená postavička z animovaného seriálu pro děti se koncem srpna vydá na cestu dlouhou půl milionu kilometrů, která se uskuteční bez lidské posádky, napsal server BBC News. Během dalších plánovaných misí Artemis se pak mají astronauti po půlstoletí vrátit na povrch Měsíce.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská vesmírná agentura (ESA) představila prvního ‚astronauta‘ lodi Orion

Evropská vesmírná agentura (ESA) představila prvního ‚astronauta‘ lodi Orion | Zdroj: ESA (European Space Agency)

Obří raketa SLS (Space Launch System) společně s modulem Orion má podle plánu americké vesmírné agentury NASA z Floridy odstartovat 29. srpna.

„Pro Shauna a ESA je to vzrušující chvíle. Jsme rádi, že ho pro misi vybrali a je nám jasné, že ačkoli jde o malý krok pro člověka, je to velký skok pro ovce,“ komentoval výběr posádky David Parker, šéf oddělení pro pilotovaný a robotický výzkum Evropské vesmírné agentury (ESA).

„Shaun poletí jako jeden z prvních astronautů mise Artemis a bude pionýrem v průzkumu Měsíce, což je pro našeho huňatého dobrodruha velká pocta,“ uvedla Lucy Wendoverová marketingová ředitelka společnosti Aardman, která seriál Ovečka Shaun produkuje.

V Kennedyho vesmírném středisku na mysu Canaveral už přípravy na start rakety SLS běží na plné obrátky. Raketa je připravená na startovací rampě. První nepilotovaná mise má obletět Měsíc a vrátit se po 42 dnech k Zemi. Další let s posádkou je plánovaný na rok 2024, první přistání na Měsíci pak v roce 2025.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme