Pátrání po jiných civilizacích. Astronomové budou odposlouchávat asteroid Oumuamua

Astronomové chtějí prověřit, zda na asteroidu Oumuamua nejsou známky jiných civilizací. Vesmírnému objektu proto bude naslouchat obří satelit v americké Západní Virginii. Podlouhlá planetka pochází podle americké kosmické agentury z jiné planetární soustavy, a tak by mohla nést i informace o jiných formách života.

Green Bank (Západní Virginie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K tomu, že asteroid pochází z jiné části vesmíru vědci došli díky jeho nezvyklé oběžné dráze.

Oumuamua. Vědci potvrdili odhalení prvního tělesa z jiné sluneční soustavy

Číst článek

Podle výpočtů Kalifornské univerzity v Las Vegas přiletěl Oumuamua ze souhvězdí Lyry.

Teleskop v Green Bank bude asteroidu naslouchat na různých rádiových frekvencích. Pokud by zaznamenal umělé záření, bude to podle astronomů z Harvardské univerzity okamžitě jasné.

1I/2017 U1

Astronomové těleso pojmenovali 1I/2017 U1, nebo také Oumuamua, což je havajský termín pro posla. Podle expertů putovala Oumuamua Mléčnou dráhou stamiliony let, než se nakrátko dostala do naší sluneční soustavy.

Zmíněné těleso, pravděpodobně asteroid, objevil 19. října teleskop Pan-STARRS 1 na Havaji při pátrání po tělesech v blízkosti Země, jež provádí pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Vědce přitom upoutala neobvyklá hyperbolická letová dráha tohoto tělesa, které je tvarem přirovnáváno k doutníku nebo hasicímu přístroji. Následně těleso začaly sledovat i další teleskopy ze Země.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme