Astronauti ‚Butch‘ a ‚Suni‘ jsou na vesmírné stanici. Mise lodi Starliner společnosti Boeing byla úspěšná

Vesmírná loď Starliner společnosti Boeing se ve čtvrtek úspěšně připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) v rámci prvního letu s posádkou. Plavidlo do vesmíru vyneslo dva astronauty, Barryho „Butche“ Wilmora a Sunitu „Suni“ Williamsovou, kteří v živém vysílání krátce před 22.00 SELČ propluli z modulu do prostor orbitální stanice.

Washington (Aktualizováno: 0:24 7. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vesmírná loď Starliner společnosti Boeing odstartovala

Vesmírná loď Starliner společnosti Boeing odstartovala | Foto: Joe Skipper | Zdroj: Reuters

Úspěch operace představuje podle agentury Reuters klíčový test konkurenceschopnosti amerického Boeingu se společností SpaceX miliardáře Elona Muska.

Připojení vesmírné lodi se podařilo navzdory dřívější ztrátě pěti naváděcích trysek z celkového počtu 28. Incident nesouvisel s dřívějšími úniky hélia z pohonných systémů, se kterými se Starliner potýkal ještě na Zemi, uvedl programový manažer NASA pro komerční lety s posádkou Steve Stitch.

‚Nebeské město‘

Testovaná loď navázala kontakt s ISS ve výšce 420 kilometrů nad Indickým oceánem ve 19:34 SELČ. „Připojit se k velkému nebeskému městu je skvělé,“ vzkázal Wilmore řídícímu středisku v texaském Houstonu krátce poté, co se Starliner k ISS připojil.

Po zhruba hodině a půl se Williamsová a Wilmore protáhli úzkým průlezem a s nadšením se přivítali se sedmi členy posádky - čtyřmi americkými kolegy a třemi ruskými kosmonauty. Pro oba astronauty to bylo potřetí, co se ocitli na palubě stanice.

Posádka lodi Starliner společnosti Boeing, Barry „Butch“ Wilmor a Sunita „Suni“ Williamsová | Foto: Joe Skipper | Zdroj: Reuters

„Bylo to takové skvělé přivítání, takový malý taneční večírek,“ řekla Williamsová, která při přesunu do stanice tančila, zatímco jí v mikrogravitaci divoce vlály vlasy.

Boeing plánuje, že dvojice zůstane k Mezinárodní vesmírné stanici připojená osm dní, než se vydá zpátky na Zemi. Jejich mise skončí dopadem s pomocí padáků v poušti na jihozápadě USA. Bude to poprvé, co toto místo NASA pro astronauty využije.

Vesmírná loď s astronauty odstartovala z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě ve středu a k ISS dorazila po 26 hodinách letu. Znovu použitelný modul ve tvaru kapky pojmenovaný Calypso ve středu do vesmíru dopravila raketa Atlas V vyrobená United Launch Alliance (ULA), společným podnikem společností Boeing a Lockheed Martin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme