Astronauti už se připoutávali, první let ale nevyšel. Start lodi Starliner byl odložen kvůli technické závadě

Boeing kvůli technické závadě odložil první let vesmírné lodi Starliner se dvěma americkými astronauty k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), oznámily tiskové agentury. Odpočítávání se zastavilo dvě hodiny před plánovaným startem z floridského mysu Canaveral.

Kennedyho vesmírné středisko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď Starliner připravená ke startu

Loď Starliner připravená ke startu | Foto: Steve Nesius | Zdroj: Reuters

Stalo se tak podle agentury AP v okamžiku, kdy se astronauti – 61letý velitel Barry „Butch“ Wilmore a 58letá pilotka Sunita Williamsová – připoutávali ke křeslům ve vesmírné lodi.

Závada se vyskytla na ventilu na horním stupni nosné rakety Atlas V, která měla vynést vesmírnou loď na oběžnou dráhu, uvedl výrobce rakety, kterým je společný podnik Boeingu a Lockheed Martin United Launch Alliance (ULA).

„Prioritou NASA je bezpečnost,“ okamžitě zareagoval šéf amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Bill Nelson. Start se podle něj uskuteční, „jakmile budeme připraveni“.

Barry „Butch“ Wilmore (61 let), astronaut a velitel prvního letu Starliner | Foto: Joe Skipper | Zdroj: Reuters

Zatím žádné datum pro nový start nebylo oznámeno, poznamenala agentura AFP.

V případě úspěchu by získal americký výrobce letecké techniky šanci konkurovat společnosti SpaceX, která dosud pro americký vesmírný program zajišťovala veškeré starty astronautů z domácího území.

Sunita Williamsová (58 let), pilotka před prvním plánovaným startem Starlineru | Foto: Joe Skipper | Zdroj: Reuters

Základ pro komerční lety

Úkolem astronautů během prvního testovacího letu bude mimo jiné vyzkoušet ruční ovládání plavidla, které je jinak navrženo k plně automatickému letu. Astronauti mají na ISS zůstat asi týden, než se vrátí na Zemi a přistanou s pomocí padáku v poušti na jihozápadě USA.

Případ Boeing: odpadlý kus letadla, zřejmě sebevražda whistleblowera a spousta otázek

Číst článek

Mise, jejíž náklady za roky vývoje a po dlouholetých odkladech testovacích letů překročily stanovený rozpočet o více než miliardu dolarů, je předstupněm pro schválení kosmického plavidla pro pravidelné komerční lety.

Boeing, který se v sektoru letecké dopravy potýká s četnými krizemi, se se Starlinerem pokouší konkurovat společnosti SpaceX a jejímu modulu Crew Dragon. Ten je od roku 2020 jediným prostředkem, jak dostat astronauty NASA z amerického území na oběžnou dráhu.

Při prvním testovacím letu bez posádky v roce 2019 se nepodařilo Starliner vynést na správnou oběžnou dráhu, a tak ani nezakotvil u ISS. Později musel výrobce řešit potíže s padáky zpomalujícími přistání lodi.

Americký vesmírný úřad se snaží vytvořit široké portfolio soukromých společností, které pro něj budou vynášet astronauty do vesmíru. Komerční plavidla posádky dopraví nejen na ISS, ale do budoucna i v rámci programu Artemis na Měsíc a nakonec podle nejambicióznějších plánu i na Mars.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme