Z Mysu Canaveral odstartovala posádka soukromé mise Ax-2. Letí i první astronautka z arabského světa

Z Mysu Canaveral na Floridě odstartovala v neděli čtyřčlenná posádka soukromé mise Axiom Mission 2 (Ax-2). Dva Američané a dva občané Saúdské Arábie, včetně první astronautky z arabského světa, směřují k Mezinárodní vesmírné stanici, kde stráví něco přes týden.

Mys Canaveral Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Start soukromé mise Axiom Mission 2

Start soukromé mise Axiom Mission 2 | Foto: Joe Skipper | Zdroj: Reuters

Společnost SpaceX, v jejíž lodi letí, podle agentury AP dříve uvedla, že jedna letenka vyšla na 55 milionů dolarů, tedy 1,2 miliardy korun.

Škodlivý start rakety Starship. Ochranáři žalují americký úřad kvůli povolení pro SpaceX

Číst článek

Dvojici Saúdských Arabů let platí vláda této arabské země, americký podnikatel John Shoffner si jej financuje sám.

Trojici doprovází zkušená americká astronautka Peggy Whitsonová, která dříve pracovala pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír a ve vesmíru dosud strávila celkem 665 dní.

Čtveřice má na Mezinárodní vesmírné stanici, kde bude dělat vědecké experimenty, dorazit během pondělí. Na Zem se vrátí za deset dnů.

Je to druhá podobná soukromá mise. První se pod názvem Ax-1 uskutečnila v dubnu 2022. Cestu na Mezinárodní vesmírnou stanici se tehdy zaplatili Američan, Kanaďan a Izraelec.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme