‚Vztyčíme naši vlajku na Měsíci.‘ Izraelská SpaceIL plánuje po neúspěchu druhou misi, Berešit 2

Izraelská organizace SpaceIL, jejíž robotická sonda Berešit tento týden nezvládla lunární přistání, podle agentury Reuters v sobotu oznámila, že se na Měsíc vydá znovu. K druhé měsíční misi jí pomohou finanční příspěvky od soukromých dárců.

Tento článek je více než rok starý.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spojené státy chystají návrat na Měsíc

K druhé měsíční misi jí pomohou finanční příspěvky od soukromých dárců (ilustrační snímek) | Zdroj: Pixabay

Sondu Berešit vynesla 22. února na oběžnou dráhu kolem Země raketa Falcon 9 americké společnosti SpaceX. Následně se aparát vlastními silami vydal k Měsíci, na jehož orbitu se dostal počátkem dubna.

Berešit měkké přistání na Měsíci nezvládl. Letové středisko ztratilo s izraelskou sondou kontakt

Číst článek

Dopravit sondu na oběžnou dráhu kolem Měsíce se předtím podařilo šesti zemím, Izrael se tak stal sedmou.

Následné měkké přistání na Měsíci ale již sonda nezvládla. Berešit byl prvním izraelským a zároveň prvním soukromě financovaným aparátem, který se o měkké dosednutí na Měsíci pokusil. Dosud dokázaly sondy na povrch Měsíce úspěšně dopravit jen Rusko, USA a Čína.

Berešit 2

„Měl jsem přes víkend čas přemýšlet o tom, co se stalo, a vzhledem ke všemu povzbuzování a podpoře lidí z celého světa jsem se rozhodl dnes večer oznámit nový projekt - Berešit 2,“ uvedl v sobotu předseda organizace SpaceIL, izraelský miliardář Moris Kahn.

Gonggong, Holle, nebo Vili? Američtí vědci žádají veřejnost o pomoc s novým jménem pro planetku

Číst článek

První mise vyšla na 100 milionů dolarů, z nichž většina byla shromážděna díky soukromým dárcům jako Kahn. Miliardář prohlásil, že izraelská vláda se na projektu podílela asi třemi miliony dolarů.

Podle Kahnova sobotního tvrzení soukromí dárci již slibují peníze na nový projekt. „Nebudeme spoléhat na vládní podporu,“ uvedl. „Dokončíme to, co jsme započali, a vztyčíme naši vlajku na Měsíci,“ dodal.

Izraelská státní společnost Israel Aerospace Industries (IAI) v prohlášení napsala, že se bude ráda podílet na dalších vesmírných misích společně s organizací SpaceIL pod Kahnovým vedením.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme