'Blikající' družici Maják poslali do vesmíru studenti. Jde o začátek světelného smogu na oběžné dráze?

Malou družici Maják vynesla v pátek na oběžnou dráhu ruská raketa Sojuzě-1A. Mezi astronomy budí "družička" velké kontroverze. Má se z ní totiž na čas stát třetí nejjasnější objekt na obloze.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maják vypadá jako jakýkoliv jiný cubesat – tři kostky, uvnitř nichž jsou uložené čtyři velké plachty s rozlohou čtyř metrů čtverečních.

Maják vypadá jako jakýkoliv jiný cubesat – tři kostky, uvnitř nichž jsou uložené čtyři velké plachty s rozlohou čtyř metrů čtverečních. | Foto: propagační klip Mayak | Zdroj: Youtube

Družice je dílem studentů Moskevské univerzity a má za cíl otestovat, jak by se mohl z oběžné dráhy odstraňovat kosmický odpad. Maják vypadá jako jakýkoliv jiný cubesat – tři kostky, uvnitř nichž jsou uložené čtyři velké plachty s rozlohou čtyř metrů čtverečních. Ty jsou ale pokryty kovovou vrstvičkou, která odráží většinu slunečního světla, autoři mluví až o 95procentní odrazivosti. Družice by měla rychle rotovat kolem své osy a tím i výrazně blikat, informovala Česká televize.

Cílem projektu je také zvýšit zájem o zkoumání oblohy. Objekt se stane vůbec nejjasnějším lidmi vytvořeným tělesem na oběžné dráze. Podle odhadů se bude jednat o třetí nebo čtvrtý nejjasnější objekt na obloze po Slunci, Měsíci a případně i Venuši. To vše ale jen pokud vše půjde podle plánu, což řada expertů zpochybňuje.

Mnoho astronomů navíc proti projektu protestuje. Silně by totiž mohl ohrozit plánovaná pozorování. Současně mnoho vědců zpochybňuje etickou stránku projektu, podle některých se jedná pouze o reklamu a něco takového pak na oběžnou dráhu nepatří. Jiným se ale líbí, že se právě studentský projekt, který většinu svých financí získal na ruském kickstartovému programu Boomstarter, dostal tak daleko.

S projektem ale nesouhlasí čeští astronomové, kteří už léta bojují proti světelnému smogu. „Neměli bychom využívat oběžnou dráhu k tomu, abychom postupně přicházeli o přirozený pohled na vesmír,“ vysvětluje Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR, který předsedá odborné skupině k problematice světelného znečištění v rámci České astronomické společnosti. „Nechci se dožít doby, kdy bude lidstvo řešit světelné znečištění nejen tady ze Země, ale i z oběžné dráhy,“ uzavírá.

Dominika Perlínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme